Będą kaskady, ale nie wodne. Kierowcy, uważajcie w piątek na kontrole policji!

2019-11-07 13:54 Michał Michalak
Będa kaskady, ale nie wodne. Kierowcy, uważajcie w piątek na kontrole policji!
Autor: Pixabay.com

Przez cały dzień funkcjonariusze policji na terenie całego kraju będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem jest uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Przez cały piątek funkcjonariusze będą reagować - poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości - również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci będą prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach), jak i dynamicznie (przy użyciu pojazdu z wideorejestratorem wykroczeń).

Policja przypomina, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. W 2019 r. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 38 720 takich uprawnień. To prawie 75% więcej niż w porównywalnym okresie 2018 r. (według stanu na 31 października danego roku).