Co to jest teqball i kto pomoże bezdomnym zwierzętom? Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Płocka

2019-10-23 8:23 Michał Michalak
Prawie 6 mln złotych rozdane - znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Płocka 2020
Autor: MOSiR Płock Jedna z sal zajęciowych Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego w Płocku

W głosowaniu wzięło udział 7 453 osób, czyli o ponad 2 tys. więcej niż przed rokiem. Wśród projektów ogólnomiejskich wybrali oni "Obywatelski Płock" i "EKO PATROL - Dobro zwierząt - Wspólna sprawa", a do realizacji wytypowali ponadto 14 projektów osiedlowych.

"Obywatelski Płock" nie dał żadnych szans innym zgłoszonym pomysłom, bo otrzymał 1863 głosy, czyli zdecydowanie najwięcej z całej stawki. Projekt to niezwykle rozbudowane przedsięwzięcie, które składa się z 5 części dla pięciu beneficjentów.

Pierwszą jest budowa boiska do teqballa, czyli dyscypliny będącej połączeniem tenisa stołowego i piłki nożnej, które powstanie przy Szkole Podstawowej nr 21. W skład projektu wchodzi także zakup 20 komputerów stacjonarnych, 20 laptopów i 15 monitorów interaktywnych dla Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, a do Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości trafi z koeli 9-osobowy samochód. Następna część zakłada utworzenie poradni dla małżeństw i rodzin oraz organizację Tygodnia Małżeństwa i Forum Rodzinnego w marcu przyszłego roku. Ostatnią rzeczą jest dokończenie budowy i wyposażenia II piętra Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego, które zostało otwarte, m.in. dzięki dofinansowaniu z jednej z wcześniejszych edycji budżetu, w 2016 r.

Drugim projektem przeznaczonym do realizacji jest "EKO PATROL - Dobro zwierząt - Wspólna sprawa" (474 głosy). Zakłada on powstanie specjalnej jednostki, której zadaniem byłaby pomoc bezdomnym zwierzętom. Będzie ona funkcjonować w ramach straży miejskiej i poza doraźną pomocą kotom, psom, itd. ma uczulać płocczan na problem bezdomności zwierząt i edukować ich w tym temacie.

Każdy z płocczan miał do dyspozycjo dwa głosy, z której jeden mógł także oddać na wybrany projekt osiedlowy. Do realizacji wytypowano 14 z 45 pomysłów:

1. Nowoczesna edukacja (osiedle Dworcowa).

2. Remont z rozbudową budynku o dodatkowe 150 m2 przy ulicy Tokarskiej 29  (osiedle Pradolina Wisy).

3. Nowoczesna Klasa - Wyposażenie nowej pracowni komputerowej w serwer i 20 zestawów komputerowych dla uczniów, dotykowy monitor interaktywny 65" i urządzenie wielofunkcyjne (osiedle Tysiąclecia).

4. Modernizacja wentylacji w Szkole Podstawowej Nr 15 im. Św. Franciszka z Asyżu w Płocku (osiedle Góry).

5. Stacja roweru miejskiego ul. Traktowa - dotyczy postawienia nowej stacji roweru miejskiego na ul. Traktowej w Płocku (osiedle Winiary).

6. Sala do terapii sensorycznej „Miodowe wzgórza” (osiedle Miodowa).

7. Siłownia zewnętrzna (osiedle Ciechomice).

8. Powiedz „si” terapii SI (osiedle Międzytorze).

9. StudioBus (osiedle Kolegialna).

10. Integracyjno-sensoryczny plac zabaw (osiedle Kolegialna).

11. Przebudowa placu zabaw na terenie Miejskiego Przedszkola nr 21 (osiedle Dworcowa)

12. Remont Rogatki Warszawskiej Filia nr 2 Książnicy Płockiej (osiedle Wyszogrodzka).

13. Samochód do nauki jazdy dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie (osiedle Łukasiewicza).

14. Zostań Mistrzem – bokserski Płock (osiedle Kolegialna).

Kwota do wydania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Płocka wynosi 5,65 miliona złotych, z czego 2,2 mln trafi na realizację projektów ogólnomiejskich, a 3,45 mln osiedlowych.

Mimo że w głosowaniu wzięło udział znacznie więcej osób niż przed rokiem (7 453 wobec 5 433), to i tak stanowią one ledwie niespełna 6,5 procent wszystkich uprawnionych.