Wyszogród. Pe-2 niemal w całości! Jego piloci walczyli o Stalingrad [ZDJĘCIA]

2020-11-13 14:26 Michał Michalak
Wyszogród. Pe-2 niemal w całości! Jego piloci walczyli o Stalingrad [ZDJĘCIA]
Autor: jno (www.aviation.ru/jno)/CC BY-SA 1.0/Wikimedia Commons W Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie można oglądać samolot bombowy Pe-2

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie może się pochwalić nie lada ekspozycją. W placówce można zobaczyć radziecki samolot bombowy Pe-2, który został złożony z dwóch maszyn, jakie rozbiły się na terytorium Polski. Pierwszą odnaleziono ok. 0,5 km od Wyszogrodu, a drugą znaleziono niedawno w Braniewie. Jak się okazało, jej piloci walczyli o Stalingrad.

Ogrody światła na zamku Książ

W Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie można od niedawna oglądać radziecki samolot bombowy Pe-2. Na ekspozycję składają się w sumie części dwóch maszyn, które rozbiły się na terytorium Polski. Pierwsza została wyłowiona ze starorzecza Bzury 4 lata temu i przekazana do placówki przez Michała Antczaka z programu "Misja skarb". Znaleziony ok. 0,5 km kilometra od placówki samolot został zestrzelony 18 stycznia 1945 r.

Żeby ekspozycja Pe-2 w Wyszogrodzie była kompletna, potrzeba było kolejnych części, które znowu dostarczył Antczak, współpracując z Warmińską Grupą Eksploracyjną. Spod ziemi w Braniewie wydobyli razem inną maszynę, którą również przekazali do Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Udało się ustalić też tożsamość pilotów maszyny, którzy okazali się doświadczonymi żołnierzami walczącymi m.in. o Stalingrad.

Najwyższe drzewa świata [GALERIA]