Żuromin. Do zabicia jest tyle ptaków, że nie ma kto tego zrobić! Nie pomoże nawet wojsko

Żuromin. Do zabicia jest tyle ptaków, że nie ma kto tego zrobić! Nie pomoże nawet wojsko
Autor: pcdazero/cc0/Pixabay.com W powiecie żuromińskim i mławskim trzeba łącznie zabić 2,5 mln ptaków, dlatego miejscowe służby nie są w stanie zrobić tego same. Pomocy odmówił minister obrony narodowej, dlatego w uśpieniu drobiu nie pomoże też wojsko

Wirus ptasiej grypy zatacza na północnym Mazowszu coraz szersze kręgi. W powiecie żuromińskim pojawiły się już 23 ogniska choroby i 9 kolejnych miejsc, gdzie może ona występować. Następne cztery ogniska ujawniono natomiast w powiecie mławskim. Zabić trzeba łącznie przeszło 2,5 mln ptaków, dlatego miejscowe służby nie są w stanie zrobić tego same. Pomocy odmówił minister obrony narodowej, dlatego w zagazowaniu drobiu nie pomoże też wojsko.

Żuromin. Do zabicia jest tyle ptaków, że nie ma kto tego zrobić! Nie pomoże nawet wojsko

Jak informuje Radio 7, w powiecie żuromińskim i mławskim trzeba zabić przeszło 2,5 mln sztuk drobiu zarażonych ptasią grypą, dlatego brakuje osób, które mogłyby się tym zająć. Wojewoda mazowiecki wystąpił do ministra obrony narodowej, by skierował na miejsce wojsko, ale spotkał się z odmową. W powiecie żuromińskim ujawniono 23 ogniska ptasiej grypy i 9 miejsc, gdzie choroba może występować, a w mławskim następne 4 ogniska.

- Jeden problem to pozyskanie dwutlenku węgla do gazowania drobiu, a drugi, jeszcze większy, to brak osób do wynoszenia ptaków. Firmy, które współpracują z weterynarią, powoli stają się niewydolne - mówi Radiu 7 Jarosław Gałka, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie.

Czytaj też: ZUS w Płocku płaci mu ASTRONOMICZNĄ emeryturę! Pracował na nią prawie 50 lat

W tym tygodniu miała zapaść decyzja, czy powiaty: żuromiński, mławski i sierpecki, gdzie również występuje zagrożenie ptasią grypą, zostaną objęte tzw. obszarem zamkniętym, gdzie można wprowadzić takie same obostrzenia jak w strefie napowietrzonej.

Czytaj też: Kożuszki-Parcel. Niemowlę straciło przytomność! Zabrakło karetki, lądował śmigłowiec

Czytaj też: Matyldów. Ściana płonącego budynku spadła na strażaków! Trafili do szpitala

Czytaj też: Policja w Płocku poszukuje świadków śmiertelnego wypadku! 22-latka uderzyła w rowerzystę

Kierowca audi i rowerzysta w stanie ciężkim! Makabra pod Sochaczewem [ZDJĘCIA]

Wlokła psa na haku
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE