60 oszustów zatrzymanych! Ukradli ponad 5 milionów euro

i

Autor: pixabay.com

60 oszustów zatrzymanych! Ukradli ponad 5 milionów euro

2019-10-31 8:17

Wspólna operacja realizowana przez organy ścigania z 19 krajów doprowadziła do aresztowania 60 osób podejrzanych o oszustwo. Operacja była prowadzona od 23 września do 4 października 2019 roku. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zajmowali się sprawą wyłudzeń VAT.

Oszustwa e-Commerce obejmują nielegalne lub fałszywe transakcje dokonywane na platformach internetowych, aplikacjach i usługach nawet poza Internetem. Przestępcy wykorzystują informacje i dane ze skradzionych kart płatniczych, celem dokonywania zakupów w sklepach internetowych.

Operacja prowadzona na szczeblu krajowym była koordynowana przez policjantów Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP działających w ścisłej współpracy z Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości. Podczas operacji Europol wspierał organy krajowe, zapewniając wsparcie analityczne oraz skuteczną wymianę informacji.

W czasie operacji, która trwała od 23 września do 4 października 2019 r., osoby aresztowane były odpowiedzialne za prawie 6 500 oszukańczych transakcji przy użyciu kart kredytowych, o szacunkowej wartości przekraczającej 5 mln euro.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu dokonali realizacji sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła wyłudzeń VAT (puste faktury w obrocie częściami motoryzacyjnymi, elektronika oraz reklamami). Ustalono, że na terenie Polski oraz za granicą grupa osób obracała fikcyjnymi fakturami VAT, umożliwiając uchylenie się od płacenia podatków albo zaniżenie jego należności. Grupa na podstawie skradzionych danych istniejących firm podrabiała faktury dla podmiotów gospodarczych, szukających kosztów związanych z obniżeniem podatku VAT. Następnie za pośrednictwem Internetu sprzedawała podrobione faktury, pobierając około 5-10% ich wartości. Szacowana wartość strat skarbu państwa wynosi 19 mln zł.

Na terenie województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego w związku ze sprawą 30 września 2019 roku dokonano 16 przeszukań oraz 3 osoby zatrzymano. Zabezpieczone zostały także elektroniczne nośniki danych z dokumentacją firmową.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE