Robisz zakupy w internecie? Oszuści mają nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy

2019-11-30 9:31 MK
Robisz zakupy w internecie? Oszuści mają nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy
Autor: pixabay.com Przestępcy wykorzystują nowe metody wyłudzenia pieniędzy.

Zdarza się, że zakupy przez internet niejednokrotnie usypiają naszą czujność. Kolorowe reklamy oraz przedświąteczne promocje przyciągają naszą uwagę. Zapominamy jednak, że przestępcy każdego dnia podejmują próby kradzieży pieniędzy z naszych kont bankowych za pomocą wiadomości mailowej czy w formie SMS-a.

Przestępcy wykorzystują nowe metody. Mogą dzwonić, wysłać sms-a lub wiadomość mailową podszywając się pod bank albo firmę kurierską. W wiadomości może pojawić się załącznik służący do logowania się w systemie bankowości internetowej lub logowania do tego sytemu poprzez podanie pełnych danych osobowych, czy też loginu i pełnego hasła. Powinien być to dla nas sygnał, że ktoś chce wyłudzić od nas pieniądze. Zdarza się, że oszuści informują telefonicznie o rzekomej awarii systemu bankowości internetowej i konieczności zabezpieczenia dostępu do naszego konta bankowego. Wysyłają na nasz numer telefonu sms-a z linkiem, który prowadzi do fałszywej strony - łudząco podobnej do strony naszego banku. A fałszywa strona wymusza podanie pełnego hasła do systemu.

W czasie kiedy podajemy dane do logowania na fałszywej stronie, oszuści tymi danymi logują się do naszej bankowości, a następnie zmieniają zaufanego odbiorcę lub numeru telefonu do autoryzacji transakcji. Będąc na fałszywej stronie autoryzujemy takie zlecenie - wpisując kod SMS. W tym momencie przestępcy bez żadnych przeszkód przelewają nasze pieniądze na swoje konto bankowe, a następnie dokonują ich wypłaty.

Przypomnijmy, że każdy bank podaje na swojej stronie internetowej informację o możliwych zagrożeniach związanych z bankowością internetową. Należy czytać takie ostrzeżenia i stosować się do zaleceń i ostrzeżeń – również tych, które wyświetlają nam programy antywirusowe zainstalowane na naszym sprzęcie.