Katowice: Mieszkańcy odzyskali dawne miejsce spotkań. Wrócił kultowy zegar! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-09-13 22:18

Kiedyś był ozdobą katowickiego dworca PKP i charakterystycznym miejscem spotkań mieszkańców regionu. W piątek 13 września z okazji 154 rocznicy urodzin miasta Katowice kultowy zegar wrócił na plac przed dworcem.

11 września 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie. Do świętowania tegorocznych urodzin miasta dołączyła również Galeria Katowicka, która dla tutejszej społeczności przygotowała wyjątkową niespodziankę. Prawdopodobnie nie ma w Katowicach osoby, która nie słyszałaby o legendarnym zegarze, bądź - choć raz - osobiście nie stawiła się na spotkaniu umówionym „pod zegarem”. Od kiedy czasomierz zniknął, nie przestały milknąć głosy domagające się jego powrotu. Dla katowiczan stanowił nie tylko wskaźnik czasu, ale również symbol i legendę, darzoną szczególnym sentymentem. Teraz zegar powrócił - uroczyście został odsłonięty 13 września o o godz. 18:00.

- Fajnie, że zegar wrócił. Mam do niego sentyment - mówi Janusz - to własnie tutaj spotykałem się z moją dziewczyną, która teraz jest moją zoną.

- Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy włączyć się w ważne dla katowiczan wydarzenie - tym razem odrestaurowując stary dworcowy zegar, legendarne miejsce spotkań. Postanowiliśmy nadać mu drugie życie, jako moment inauguracji wybierając urodziny Katowic. Dla wielu osób zegar był nieodłączną częścią miasta, pora więc, by znów tworzył nową historię i był świadkiem wielu pozytywnych emocji i wspomnień. Zainstalowanie go na nowoczesnej fasadzie naszego obiektu łączy symboliczną, spójną klamrą historię ze współczesnością - podkreśla Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

Prace nad renowacją zegara trwały kilka miesięcy. Odrestaurowana została obudowa oraz metalowe oprawy, które poddano czyszczeniu oraz malowaniu na pierwotny kolor. Unowocześniono pierwotny mechanizm - okazał się zbyt przestarzały, by prawidłowo funkcjonować, konieczna zatem była wymiana całej elektryki.

- 154. urodziny miasta są doskonałą okazją, aby mieszkańcy odzyskali symbol, który współkształtował lokalną tożsamość. Galeria Katowicka od początku istnienia uczestniczy w życiu miasta, włącza się w nie i kreuje nowe, ciekawe wydarzenia. Cieszę się, że osobiście mogę być świadkiem powrotu zegara - mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.


Po oficjalnym odsłonięciu zegara, którego dokonali m.in: Mariusz Skiba - Wiceprezydent Miasta Katowice, Joanna Bagińska - Dyrektor Galerii Katowickiej, Tomasz Szpyrka - Przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Katowice oraz przedstawiciele hokeistów GieKSy, odbyła się premiera filmu o Katowicach. Ta specjalna prezentacja, przygotowana przez Galerię Katowicką na podstawie materiałów uzyskanych od Muzeum Historii Katowic, przedstawia historię miasta od czasów współczesnych aż do jego początków.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert z okazji rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, zagrany przez Sebastiana Riedla i zespół Cree oraz kwartet smyczkowy. Wspólnie z artystami mogliśmy wrócić pamięcią do czasów, gdy działał jeszcze katowicki klub Puls, gdzie - jak śpiewał Rysiek - „królował blues”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki