Katowice: Nowe autobusy wyjadą na ulice jeszcze w tym roku

2015-07-21 14:22 Karol Świerkot
Autobusy PKM Katowice
Autor: Kevin.B, wikipedia CC Autobusy PKM Katowice

Katowicki PKM jeszcze w tym roku kupi 20 nowych autobusów, które będą woziły pasażerów do miast aglomeracji. Wszystkie mają mieć klimatyzacje i być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Autobusy dostarczy polski producent firma Solaris, która wygrała w ogłoszonym przez katowicki PKM przetargu. Bała tez jedynym oferentem. Kontrakt opiewa na blisko 21 mln zł. – Umowa została podpisana 10 lipca, a to oznacza, że producent zobowiązany jest na dostarczenie wszystkich autobusów do 2 grudnia – mówi portalowi Onet.pl Katarzyna Bura z działu marketingu PKM Katowice. 

PKM złożył zamówienie na 20 autobusów niskopodłogowych w wersjach przegubowej - 5 egzemplarzy,  oraz zwykłej - 15 sztuk. Do przegubowca zmieści się w sumie 140 pasażerów, w tym 35 na miejscach siedzących. Będzie też miejsce na wózek z dzieckiem i osób niepełnosprawnych. Do krótszej wersji zmieści się w sumie 86 pasażerów i również będzie dostosowana do potrzeb matek z dziećmi i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W dodatku wszystkie pojazdy mają być wyposażone w klimatyzację. 

Ale nie tylko PKM Katowice robi w tym roku poważne zakupy. W czerwcu 36 nowych autobusów kupił już tyski MZK. Wszystkie napędzane są gazem CNG, jak również wyposażone w klimatyzację, ale też licznik pasażerów oraz monitoring. Zakupy kosztowały aż 38,1 mln zł, ale 85 proc. kosztów pokryto ze pieniędzy unijnych.