Katowice w PRL. Zobacz, jak wyglądało miasto. Wyjątkowe zdjęcia [GALERIA]

2022-01-23 9:00
Katowice w okresie PRL. Zobacz zdjęcia [GALERIA]
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Katowice w 1979 roku.

Katowice to obecnie najbardziej dynamicznie zmieniające się miasto na Śląsku. Nowe wieżowce i osiedla powstają jak grzyby po deszczu. Już niedługo trudno będzie dostrzec ślady nie tak odległych historycznie czasów. Będzie to jednak możliwe z pomocą zdjęć. Zobaczcie wyjątkowe fotografie Katowic z okresu PRL. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Katowice w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przeszły znaczą metamorfozę. Zmieniała się nie tylko przestrzeń, ale nazwa miasta. W latach 1953-1956 Katowice były groźnie brzmiącym Stalinogrodem. Na szczęście była to tylko zmiana przejściowa. W dobie PRL w mieście powstało mnóstwo punktów na mapie, które teraz uznaje się za symbole miasta - Spodek, rondo Ziętka, pomnik Powstańców Śląskich, galerię "Skarbek" czy Superjednostkę. Wybudowano hotele "Katowice" i "Silesia". To także tragiczny czas w historii miasta. Wystarczy wspomnieć pacyfikację kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku.

Co wydarzyło się 16 grudnia w "Wujku"? Mija 40 lat od pacyfikacji kopalni

Wiele osób lubi jednak wracać do tych czasów. Dlatego chętnie oglądają zdjęcia z dawnych lat. W poniższej galerii możecie zobaczyć, jak wyglądały Katowice w okresie PRL. Zdjęcia pochodzą z okresu tuż po wojnie, lat 60. i 70.

Katowice na zdjęciach sprzed wojny. Niezwykłe zdjęcia [GALERIA]

Radio Eska na planszy Monopoly Katowice
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE