Koniec fali hejtu na profilu zmarłej Basi. Co z pogrzebem 19-latki?

2021-08-05 19:30
Koniec fali hejtu na profilu zmarłej Basi. Co z pogrzebem 19-latki?
Autor: archiwum se.pl Koniec fali hejtu na profilu zmarłej Basi. Co z pogrzebem 19-latki?

Rodzina zmarłej pod kołami autobusu 19-letniej Basi Sz. przeżywa prawdziwy koszmar. Nie dość, że bliscy muszą zmagać się z bólem i rozpaczą po śmierci dziewczyny, na facebookowym profilu Basi, który pozostawał aktywny mimo jej zgonu, hejterzy urządzili sobie prawdziwy festiwal nienawiści. Zmarła 19-letnia mama dwójki dzieci była odsądzana od czci i wiary, bezczelni komentatorzy obrażali młodą kobietę zarzucając jej patologiczne skłonności. Administracja najpopularniejszego medium społecznościowego nie mogła jednak zablokować konta przed otrzymaniem aktu zgonu. Teraz dokument został wydany, profil znikł, a żaden internetowy troll nie zakłóca już spokoju zmarłej. Jak udało się ustalić Super Expressowi, w najbliższych dniach poznamy informacje na temat pogrzebu 19-latki.

Do dramatu doszło w sobotę, 31 lipca na ul. Mickiewicza w Katowicach. Basia Sz. zginęła, kiedy próbowała ze swoim narzeczonym rozdzielić ludzi biorących udział w bójce. W grupę stojących na ulicy osób wjechał autobus linii 910 prowadzony przez 31-letniego Łukasza T. Basia zginęła na miejscu. Kierowcę oskarżono o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa dwóch osób. Został zatrzymany, oczekuje na proces w areszcie.

Tragedia w Katowicach to śmierć nie tylko młodej dziewczyny mającej całe życie przed sobą, ale i mamy dwójki malutkich dzieci. Basia osierociła siedmiomiesięcznego Igorka i dwuletnią Elizkę.

- Próbowałem rozdzielić osoby bijące się na ulicy. Basia pobiegła za mną… Chroniła mnie. Ona zginęła, a ja…- mówił łamiącym się głosem narzeczony Basi w rozmowie z Super Expressem.

W międzyczasie internauci odnaleźli profil na Facebooku zmarłej 19-latki, po czym rozpoczęła się zorganizowana akcja sieciowych trolli. Internetowi hejterzy zaczęli zamieszczać nienawistne komentarze. Basia była niewybrednie obrażana, wyśmiewana, pojawiły się też ohydne memy, insynuacje oraz żenujące filmiki. Zrozpaczona i pogrążona w żałobie rodzina obserwowała rynsztokowe wpisy, nie mogąc nic zrobić. Czara goryczy przelała się, gdy ktoś umieścił na Facebooku zdjęcie ciała 19-latki. Regulamin mediów społecznościowych nie pozwalał jednak na usunięcie profilu zmarłej bez wcześniejszego przedstawienia aktu zgonu. Festiwal nienawiści trwał.

Jak udało się dowiedzieć Super Expressowi w czwartek, rodzina przedłożyła dokument. Profil zmarłej Barbary na Facebooku został wreszcie zdezaktywowany. Teraz bliscy Basi mogą w spokoju przeżywać trudny czas żałoby i przygotowywać się do pogrzebu. Póki co nie wyznaczono jeszcze miejsca ani daty ostatniego pożegnania 19-latki ze Świętochłowic. Te informacje poznamy w najbliższych dniach.

Rozjechał autobusem 19-latkę. Był na silnych lekach. Konferencja prokuratury
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE