Szpital św. Barbary w Sosnowcu ma nowy sprzęt okulistyczny [ZDJĘCIA]

2015-10-22 14:15

Nowoczesne urządzenia operacyjne i nowe sale zabiegowe. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św Barbary w Sosnowcu otwarto drugą część wyremontowanego oddziału okulistycznego. 

Teraz jest to jeden z najnowocześniejszych oddziałów w Polsce, który swoim poziomem dorównuje najlepszym placówkom na świecie. Na oddziale okulistycznym w każdym miesiącu leczonych jest od 300 do 400 pacjentów. 

Część budowlana inwestycji kosztowała 750 tys. zł, pieniądze w całości wygospodarował szpital. Dzięki inwestycji utworzono dwie sale zabiegowe o podwyższonym standardzie i kolejne dwie w których pacjent przygotowywany jest do zabiegu. Dodatkowo stworzono pokój wybudzeń pacjenta oraz pomieszczenia dla lekarzy i porządkowe.

Sale zabiegowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt w tym platformę do chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka – Constellation Visual System; fakoemulsyfikator nazywany „kombajnem okulistycznym”, jego konstrukcja opiera się na integracji wszystkich akcesoriów potrzebnych w chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka w jednej obudowie. W drugim pomieszczeniu znajduje się laser femtosekundowy. To pierwsze takie urządzenie w Polsce w szpitalu publicznym, także pierwsze, które dedykowane jest specjalnie do chirurgii transplantacyjnej.

- Naszym sztandarowym urządzeniem jest laser femtosekundowy, który umożliwia nam przeszczepy o bardzo wysokim stopniu kontroli i stopniu zautomatyzowania. Rola chirurga spoczywa tylko na ty, aby ustawić parametry, laser wykonuje nacięcia, my tylko później zszywamy - mówi Dariusz Dobrowolski, ordynator oddziału okulistycznego. 

Nowości w sosnowieckim szpitalu sprawdzała nasza reporterka Katarzyna Ziółkowska-Dąbek

Oddział Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im.św. Barbary w Sosnowcu wykonuje 15 przeszczepów rogówki miesięcznie (jest drugim ośrodkiem w kraju). Rogówka jest tu przeszczepiana także dzieciom (20 pacjentów rocznie).

Oddział pomaga też chorym na zaćmę. Rocznie wykonuje się tu ponad 2300 operacji zaćmy (10 zabiegów w każdy dzień roboczy). Rocznie z poradni okulistycznych w Szpitalu św. Barbary korzysta 37 500 pacjentów, dodatkowe 3 500 pacjentów jest leczonych w Oddziale Okulistyki. Według statystyk prowadzonych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” obecnie na przeszczep rogówki czeka prawie 2 900 osób.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki