Alternatywy dla okularów

2020-08-21 16:13
Okulista, oczy, wzrok, badanie
Autor: archiwum se.pl

Dla niektórych noszenie okularów to koszmar, a na samą myśl o dotknięciu oka soczewką przechodzą ich dreszcze. Jak więc poradzić sobie z wadą i widzieć?

Okuliści z Izraela wynaleźli krople do oczu, które mają… zastąpić okulary korekcyjne. Nano-krople zawierają nietoksyczne nanocząstki białek i po fazach testowych okazało się, że z powodzeniem mogą zastąpić soczewki. Według naukowców za pomocą kropli można skorygować hyperopię i miopię. Nie wiadomo jednak, kiedy płynna alternatywa dla okularów wejdzie na rynek, bo do tej pory pomyślne testy przeprowadzano jedynie na martwych świniach.

Czytaj także: Okulary przeciwsłoneczne. Jak je dobrze wybrać ?

Innym sposobem, by skończyć z okularami i soczewkami jest korekcja laserowa wzroku. Można ją wykonać powyżej 18. roku życia, bo wada musi być ustabilizowana. Jeśli jednak wada w dalszym ciągu się zmienia, a najczęściej – pogłębia, z zabiegu skorzystać nie można. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują również towarzyszące pacjentowi choroby przewlekłe, m.in. cukrzycę, alergie, choroby autoimmunologiczne czy ciążę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE