Jak przedłużyć świeżość babki wielkanocnej?

i

Autor: Shutterstock Jak przedłużyć świeżość babki wielkanocnej?

Wielkanoc 2023

Babka drożdżowa wielkanocna. Tak odświeżysz ciasto. Przepis sprzed wieku, dzięki któremu baba będzie jeszcze lepsza niż świeża

2023-03-24 12:41

Babka drożdżowa to obok mazurka jedno z najpopularniejszych ciast na wielkanocnym stole. I choć wiele osób nie wyobraża sobie bez niej świąt, to zdarza się, że kawałki ciasta zostają niezjedzone i zastanawiamy się, co z nimi zrobić. Z pomocą przychodzi królowa polskiej kuchni lub tez królowa obiadów – Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Jej sposób na odświeżenie drożdżowej baby jest prosty i jak zapewnia autorka - „baba będzie lepsza od świeżej”.

Ten sposób na niemarnowanie jedzenia ze świątecznego stołu, przyda się nie tylko w przypadku babki wielkanocnej. Przepis Lucyny Ćwierczakiewiczowej powinni zapisać sobie wszyscy, którzy zastanawiają się jak odświeżyć, każde słodkie drożdżowe ciasto. Autorka słynnych „365 obiadów za 5 zł”, które w XIX i na początku XX wieku były popularniejsze niż dzieła Bolesława Prusa, ma na koncie także mnóstwo innych poradników. W książce pod tytułem „Baby, placki i mazurki. Praktyczne przepisy pieczenia chleba, bułek, placków, mazurków, tortów, ciastek, pierników i t. p.” autorka podaje przepisy m.in. na baby zwyczajne, baby polskie, na mące kartoflanej, babki bez ambarasu i na proszkach burzących. Ale jest także porada dotyczącą tego, jak takie ciasto odświeżyć, co może przydać się po świętach.

Jak odświeżyć babkę wielkanocną? Przepis, dzięki któremu ciasto drożdżowe będzie jeszcze lepsze niż zaraz po upieczeniu

Lucyna Ćwierczakiewiczowa słynęła nie tylko ze znakomitych przepisów, ciętego języka i sprawnego zarządzania własnym biznesem. Jej najsłynniejszym dziełem jest „365 obiadów za 5 zł”. Książka wydana w 1860 roku była wielokrotnie wznawiana i traktowana przez młode gospodynie niemal jak biblia. Ćwierczakiewiczowa uczyła także jak prowadzić dom i oszczędzać dlatego w swoich poradnikach często zdradzała sposoby na przetwarzanie żywności. Tak jak w książce wydanej w 1908 roku - „Baby, placki i mazurki”. Autorka opisuje w niej m.in. sposób na odświeżanie drożdżowej baby.

- Odświeżanie bab drożdżowych. Najlepiej odświeża się baby przez owinięcie w zwilżoną bibułę, a następnie wstawienie w piec, lepszy jest jednak sposób następujący: skroiwszy cienko warstwę z wierzchu babki, skropić ją mocno rozpuszczonym w araku cukrem, biorąc na kieliszek od wina araku czubatą łyżkę cukru i tak zwilgoconą wstawić na 20 minut w dobrze gorący piec; można jeszcze przy tym sposobie zastosować owinięcie całej baby w bibułę wilgotną. Baba będzie lepsza od świeżej, gdyż przejdzie arakiem i cukrem. Można arak z równym skutkiem zastąpić winem francuskiem, naturalnie białem - zapewnia Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy sadzić bratki do ziemi? Ogrodnicy podają ważne terminy i zasady, dzięki którym wiosenne kwiaty będą długo kwitły

Sonda
Która babka jest najlepsza na Wielkanoc?
Tańczące z promocjami 23.03.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany