Chrapanie ma wpływ na życie erotyczne

i

Autor: Shutterstock

Chrapanie ma wpływ na życie erotyczne

2018-06-04 0:05

Chrapanie  jest często bagatelizowane, jednak w rzeczywistości stanowi poważny problem zarówno dla samego chrapiącego, jak i dla jego otoczenia. Bywa źródłem nieporozumień w związkach, a nawet przyczyną rozkładu życia erotycznego między partnerami. Może też stanowić zagrożenie dla zdrowia lub być sygnałem choroby.  Warto zatem zdiagnozować  jego przyczynę i podjąć leczenie.

Trudno o bardziej irytujący dźwięk niż ten, który wydobywa się z gardła chrapiącej osoby. Zazwyczaj występuje  on  w zmiennym nasileniu, jednak może osiągnąć poziom nawet 80-ciu decybeli, co można porównać do głośnej muzyki w pomieszczeniu. Trudno sobie wyobrazić spokojny sen w takim hałasie, nic zatem dziwnego, że  partnerzy osób, które chrapią, są niewyspane, rozdrażnione i przemęczone. Według dostępnych badań, z powodu chrapania aż 79 proc. par decyduje  się spać w oddzielnych sypialniach, co negatywnie odbija się na jakości i częstotliwości  ich życia seksualnego. Owocuje to też wzrostem napięcia między małżonkami,  zwiększeniem liczby sytuacji konfliktowych ,  a w efekcie może doprowadzić do rozstania (10 proc. osób dotkniętych tym problemem rozważa  życie w separacji).

Skąd to się bierze ?

Odgłos chrapania jest efektem drgania tkanek miękkich ścian gardła. W czasie snu mięśnie podniebienia miękkiego rozluźniają się, język zapada się do tyłu, a usta otwierają, co prowadzi do zwężenia przestrzeni gardła. Zwężenie to powoduje, że powietrze z trudem przeciska się dalej, wiruje i wywołuje charakterystyczny efekt dźwiękowy.  Okazuje się, że chrapią częściej mężczyźni niż kobiety. Przyczyny tego zjawiska są różne. Może być ono spowodowane skrzywieniem przegrody nosowej,  polipami nosa, powiększeniem migdałków podniebiennych. Bywa także wywołane otyłością zwłaszcza, gdy tkanka tłuszczowa kumuluje się w obrębie szyi. Chrapanie nasila się po spożyciu alkoholu lub po zażyciu leków nasennych powodujących zwiotczenie mięśni oddechowych. Gdy drogi oddechowe są niedrożne, nie możemy nabrać powietrza do płuc. Po bezdechu, który mógł trwać od 10 do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech.  Jeśli dzieje się to częściej niż 10 razy w ciągu godziny, mówi się o zespole bezdechu sennego, który może nawet zagrażać życiu.

Zagrożenia dla zdrowia

Osoba cierpiąca na zespół bezdechu sennego śpi płytko, niespokojnie. Skutkuje to niedostateczną regeneracją organizmu podczas snu. Pojawiają się kłopoty z koncentracją, bóle głowy, dokuczliwa senność, obniżenie nastroju, a u mężczyzn obniżenie potencji. Wzrasta jednocześnie ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, między innymi nadciśnienia i chorób serca, w tym udaru i zawału.

Jak przeciwdziałać?

W przypadku wystąpienia bezdechu należy skonsultować się z lekarzem, a najlepiej z kliniką leczenia zaburzeń snu. Jeśli przyczyną tego problemu są nieprawidłowości budowy nosa czy gardła, może nawet potrzebny być zabieg chirurgiczny. Pacjentom, u których stwierdzono zespół bezdechu sennego, często zaleca się stosowanie aparatów na chrapanie, które po założeniu  powodują wysunięcie żuchwy w przód i w dół. Dzięki temu język znajduje się bardziej z przodu, umożliwiając odpowiedni wdech powietrza i mniejszą wibrację tkanek. Innym rozwiązaniem jest stosowanie aparatów CPAP w czasie snu. Urządzenia te wdmuchują przez nos delikatny strumień powietrza do płuc, chroniąc układ oddechowy przed zablokowaniem. W lżejszych przypadkach objawy chrapania można ograniczyć, stosując dostępne w aptece bez recepty preparaty  nawilżające tkanki gardła i udrażniające drogi oddechowe. Warto też pomyśleć o rzuceniu palenia i zmianie trybu życia i odżywiania, w celu zrzucenia wagi. Trzeba też starać się sypiać na boku lub na brzuchu (nie na wznak), zaleca się także korzystanie z płaskiej poduszki podczas snu.

Jeśli borykasz się z problemem chrapania zajrzyj tu

 

Akcja partnerska

Snoreeze

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: http://www.snoreeze.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki