Czysta energia z odpadów. Nowoczesna architektura i bezpieczne technologie

i

Autor: materiały prasowe

Czysta energia z odpadów. Nowoczesna architektura i bezpieczne technologie

2017-09-28 2:00

Rozbudowa i modernizacja istniejącego od 2001 r. Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku będzie dopełnieniem miejskiego systemu zagospodarowania odpadów opartego na segregacji u źródła.

Inwestycja zaprojektowana została przede wszystkim w odpowiedzi na konieczność zagospodarowania odpadów zmieszanych, mających znikomy walor z punktu widzenia odzysku surowcowego, które do tej pory kierowane były w większości na składowiska. Jednym z jej elementów będzie również sortownia, która wspomoże miasto w podniesieniu poziomu recyklingu i odzysku surowcowego do oczekiwanych rezultatów. Instalacja pozwoli w sposób przyjazny dla środowiska przekształcić w energię ponad 305 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie i 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki.

Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem rygorystycznych norm.

ZUSOK będzie miał m.in. zielone dachy wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku dadzą efekt iluminacji. Zaprojektowana w ramach inwestycji ścieżka edukacyjna przebiegać będzie przez cały zakład, w tym przez zielone dachy, umożliwiając zapoznanie się z prowadzonymi procesami technologicznymi, a zakończona będzie w punkcie widokowym znajdującym się ponad 70 m. nad ziemią. Rozruch instalacji planowany jest na 2020 r.

MPO dba o środowisko


W trosce o środowisko naturalne i jakość powietrza w stolicy Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o. już w 2014 roku rozszerzyło flotę o pojazdy napędzane sprężonym gazem ziemnym.

Znane mieszkańcom stolicy białe „śmieciarki" są pojazdami ekologicznymi. Wzorem miast Europy Zachodniej MPO eksploatuje obecnie 33 samochody, które nie emitując cząstek stałych, nie wytwarzają praktycznie żadnych zanieczyszczeń i spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Dzięki temu ograniczone zostaje zjawisko smogu, który w zimowe miesiące często pojawia się nad Polską. MPO planuje systematyczny rozwój floty ekologicznych pojazdów, co wpisuje się w wieloletnią strategię Spółki i jest jednym z elementów realizowanej przez MPO polityki zrównoważonego rozwoju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki