Dom deweloperzy wnętrza: Białołęka zielona i gościnna

2014-08-28 4:00

Jedna z najchętniej wybieranych i najszybciej rozwijających się dzielnic stolicy. Na Białołękę ściągają chętnie nie tylko nowi mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy.

Choć do Warszawy została przyłączona dopiero w 1951 roku, to dziś nikt sobie nie wyobraża stolicy bez Białołęki. Jest ona nie tylko jedną z największych "sypialni" stolicy, ale też najprężniej rozbudowującą się dzielnicą - to tu buduje się najwięcej nowych domów i mieszkań.

Od wsi do nowoczesnej dzielnicy

W minionych stuleciach Białołęka znana była jedynie z powodu rozgrywających się na jej terenie bitew z czasów potopu Szwedzkiego (1656) i powstania listopadowego (1831). W okresie międzywojennym do Warszawy włączono białołęckie osiedle Różopol, resztę jej terenów dopiero na początku lat 50. W 1994 roku osiedle Białołęka zyskało status gminy - była w pierwszej trójce największych warszawskich gmin, obejmując 15 proc. całego miasta! W 2002 roku, kiedy zlikwidowano podział Warszawy na gminy, została samodzielną dzielnicą.

Wszystko na miejscu

Dzisiejsza Białołęka nie przypomina tej sprzed 10 lat - zmiany postępują nieustannie i bardzo dynamicznie. Dziś można wydzielić trzy obszary zagospodarowania tej dzielnicy: przemysłową (te miejsca, gdzie swoje siedziby mają wielkie koncerny i zakłady przemysłowe, np. elektrociepłownia), mieszkaniową (czyli nowe lub o niesłabnącej popularności osiedla, np. Nowy Tarchomin czy Nowodwory) oraz takie, które nie do końca straciły jeszcze swój wiejski i rolniczy charakter (Brzeziny czy Kobiałka).

Zobacz: Uroki przedmieść

Atrakcyjna i nad Wisłą

Białołęka nie jest już "wsią na końcu świata" - ta dzielnica dostarcza bowiem wielu atrakcji (po które jeszcze niedawno trzeba było jeździć do Śródmieścia) swoim mieszkańcom i ściąga do siebie tych, którzy na co dzień żyją w innych dzielnicach. Ci, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, powinni być zachwyceni licznymi ścieżkami rowerowymi oraz trasą rowerową wpisaną na prestiżową listę EuroVelo (współfinansowaną przez Unię Europejską i zaaprobowaną przez Europejską Federację Cyklistów). Na Białołęce są też świetne miejsca, by biegać (w tej dzielnicy zdarzają się też imprezy biegowe), zaś według danych policji to jeden z najbezpieczniejszych rejonów w Warszawie. Więc nikt i nic nie powinny zakłócać nam relaksu. Są tu też dwa parki, cztery zieleńce, kwietniki, a nawet dwa rezerwaty przyrody - Ławice Kiełpińskie i Łęgi Czarnej Strugi. Jej mieszkańcy mogą korzystać z dobrodziejstw bezpośredniego sąsiedztwa Wisły, Kanału Żerańskiego i rzeki Długiej.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki