kuchenka gazowa

i

Autor: Shutterstock

Lepiej to sprawdź

Eksperci nie mają złudzeń: śmiertelnie niebezpieczne kuchenki gazowe. Gorsze niż bierne palenie. "Ludzie niewątpliwie umierali z tego powodu"

2023-06-30 14:06

Naukowcy coraz częściej mówią o tym, że kuchenki gazowe nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Według najnowszych badań, płyty gazowe mogą szkodzić bardziej niż bierne palenie papierosów. Tradycyjne użytkowanie kuchenki gazowej powoduje, że wzrasta ryzyko zachowania między innymi na raka krwi. Co musisz wiedzieć o kuchenkach gazowych?

Kuchenki gazowe niebezpieczne dla zdrowia?

Kuchenki gazowe znajdują się w wielu polskich domach. Coraz częściej mówi się jednak o ich szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Najnowsze badania wykazały, że regularnie użytkowanie kuchenki gazowej może podnieść stężenie benzenu do poziomu przekraczającego ten, do którego dochodzi podczas biernego palenia. - Benzen tworzy się w płomieniach i innych środowiskach o wysokiej temperaturze (...) Teraz wiemy, że benzen tworzy się również w płomieniach kuchenek gazowych w naszych domach. (...) Dobra wentylacja pomaga zmniejszyć stężenie zanieczyszczeń, ale stwierdziliśmy, że wentylatory wyciągowe były często nieskuteczne w eliminowaniu narażenia na benzen - wyjaśnił profesor Rob Jackson cytowany przez portal poradnikzdrowie.pl.

Zobacz także: Świetny proszek do usuwania plam z czereśni z ubrania. Będzie czyste bez prania w pralce. Działa niczym odplamiacz, a kosztuje 3 zł

Kuchenki gazowe zwiększają ryzyko raka

W badaniach postanowiono zmierzyć poziom benzenu w 87 gospodarstwach domowych w Kalifornii oraz Kolorado. Wyniki zadziwiły naukowców. Okazało się bowiem, że kuchenki gazowe emitowały benzen w ilościach przekraczających normy Światowej Organizacji Zdrowia, które uznawane są za bezpieczne dla zdrowia. Eksperci z Uniwersytetu Stanforda odkryli zależności pomiędzy użytkowaniem kuchenki gazowej a kilkoma rodzajami raka,  w tym chłoniaków oraz białaczki.  - Ludzie niewątpliwie umierali z powodu narażenia na benzen w swoich domach i dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, będą to robić nadal – powiedział Jan Kirsch, kalifornijski onkolog

Sonda
Masz w domu kuchenkę gazową?
Rusza Eska Summer City. Przystanek pierwszy – Plaża Miejska w Olsztynie