KOBIETO! Za prowadzenie domu, powinnaś zarabiać 3500 zł miesięcznie!

2011-06-01 18:50

Pierzesz, zmywasz, sprzątasz, wychowujesz dzieci, a mąż i tak uważa, że cię utrzymuje, a w domu wszystko robi się samo? Teraz masz dowód, ile jest warta twoja praca. Specjaliści obliczyli, że kobieta zajmująca się domem wykonuje prace warte minimum średnią krajową pensję - czyli około 3,5 tysiąca złotych.

Specjaliści z firmy Sedlak&Sedlak przygotowali raport "Zawód matka" i udowadniają, że wartość pracy gospodyni domowej można policzyć. Np. dokładnie sumując przeciętne stawki godzinowe w zawodach, które kobieta wykonuje w domu.

W ramach domowego "etatu" pracuje ona przecież jako kucharka, kelnerka, sprzątaczka, praczka, przedszkolanka, pielęgniarka, a jeśli jest potrzeba to staje się hydraulikiem, malarzem pokojowym, elektrykiem, ślusarzem...

Według raportu kobiety poświęcają się pracy w "domowej fabryce" średnio do 6 godz. dziennie. Zdaniem dr Beaty Mikuty, która prowadziła badania nad domową pracą kobiet, wartość takiej pracy mogłaby odpowiadać nawet wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Według danych GUS w kwietniu było to 3597,84 zł. Praca "niepracujących" kobiet jest więc dość dobrze wyceniana przez ekonomistów.

Przeczytaj koniecznie: Masz dziecko? Zobacz co ci się należy

Niestety, są to tylko wyliczenia na papierze. Kobiety postanowiły jednak zadbać o swoje interesy. Fundacja MaMa, która też przygląda się pracy pań, uważa, że i w obecnej sytuacji rząd mógłby docenić to zajęcie. Np. wszystkie matki dzieci do lat 3 powinny mieć przynajmniej ubezpieczenie zdrowotne. Członkinie Fundacji próbowały zainteresować m.in. tym problemem posłów. Ponad rok temu złożyły w Sejmie pismo ze swoimi pomysłami.

- Na początek zainteresowało się tym kilku posłów. Ale później przyszedł czas wydarzeń związanych z 10 kwietnia i posłowie przestali się interesować. Ale jesteśmy bardzo konsekwentne i będziemy przypominać o tym politykom - mówi dr Patrycja Dołowy, wiceprezes Fundacji.

Tyle to kosztuje miesięcznie

sprzątanie 336 zł 12 złotych za godzinę

gotowanie 672 zł

12 złotych za godzinę

opieka nad dzieckiem 2240 zł

10 złotych za godzinę

prasowanie 56 zł

7 złotych za godzinę

Pozostałe prace 293 zł

mycie okien, pranie itd.