Nauczycielki krzyczały na autystyczne dziecko. Wybiję Ci zęby

i

Autor: Shutterstock

Krytyka ze strony rodzica. Czym jest wewnętrzny krytyk u człowieka?

2022-07-05 10:40

Jak krytyka ze strony rodzica kształtuje myśli osoby dorosłej? Jest ona uważana za jedną z silniej oddziałujących na człowieka – zarówno dziecko, jak i dorosłego. Wpływa ona na postawanie wewnętrznego krytyka. Czym jest ten wewnętrzny krytyk? Jak objawia się jego działanie? Zobacz szczegóły funkcjonowania wewnętrznego krytyka w myślach dzieci oraz dorosłych.

Krytyka wyrażana ze strony rodzica – niezależnie od wieku dziecka – jest zazwyczaj tą najbardziej bolesną. Uznanie i duma rodziców to coś, na co ludzie pracują całymi latami, chcą na to zasługiwać. Niestety w niektórych sytuacjach zamiast takiego wsparcie od rodziców otrzymuje właśnie słowa krytyki. To z nich rodzi się często tzw. wewnętrzny krytyk u dziecka, który następnie rozwija się w ciągu życia.

„Nie dasz sobie rady”, „Jesteś zbyt głupia” – tego typu komunikaty potrafi w naszych głowach wypowiadać ten wewnętrzny krytyk. Jego zbyt częste i przesadzone działanie bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka oraz jego rozwój.

Jak objawia się nasz wewnętrzny krytyk?

Przejawów działania tej mistycznej postaci żyjącej w człowieku jest wiele. I tak zauważyć go możemy, kiedy dopadają nas myśli o następującym charakterze:

  • Kontrolującym – „Znowu złamałaś tę zasadę… Wstydź się!”
  • Poniżającym – „Nie jesteś niczego warta”
  • Perfekcjonistycznym – „Staraj się jeszcze bardziej!”
  • Niszczycielskim – „Twoje życie to jedna wielka porażka”
  • Pseudomotywacyjnym – „Weź się w końcu w garść!”
  • Kształtującym – „Zastanów się co inni o Tobie pomyślą”
  • Obwiniającym – „Będziesz tego żałować!”

Tego typu komunikaty są niezwykle krzywdzące. Pojawiają się sporadycznie u każdej osoby, lecz ich częste występowanie jest znakiem ostrzegawczym. Oznacza to, że Twój wewnętrzny krytyk zaczyna przejmować kontrolę. W takich momentach nie tłum tych myśli, tylko zaakceptuj je i daj im zwyczajnie przepłynąć przez Twoją głowę.

Pamiętaj, że nawet najgorsze myśli – to tylko myśli, nie prawdziwe życie. Jeśli jednak wewnętrzny krytyk będzie Ci dokuczał zbyt mocno w codziennym funkcjonowaniu, koniecznie sięgnij po pomoc specjalisty od zdrowia psychicznego.

Sonda
Czy ktoś kiedyś krytykował cię za to, jak wyglądasz?
Na dobre i na złe. Maks Beger bohaterem! Dokona cudu na stole operacyjnym i przekona do siebie wszystkich?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany