Leki na przeziębienie Gripex, Aspirin C i inne - co zawierają, jak działają, czy naprawdę leczą

2011-09-10 9:00

Leków na przeziębienie jest wiele. Są reklamowane na każdym kroku, ale czy naprawdę są takie skuteczne? Każdy z nich zawiera przecież podobne składniki. Zanim je zażyjemy warto się zastanowić czy one rzeczywiście leczą, czy tylko maskują objawy przeziębienia?

Reklamowane leki na przeziębienie i pierwsze objawy grypy zwalczają wiele dolegliwości: bóle głowy, bóle zatok, katar, kaszel, ból gardła i gorączkę. Jak to możliwe, że jeden lek - zawarty w dużej tabletce lub w saszetce - leczy wszystkie te objawy przeziębienia? Na portalu DomZdrowia.pl czytamy, że są to leki wieloskładnikowe, dlatego uderzają w różne strony naszego organizmu.

Co zawierają i jak działają leki na przeziębienie?

Paracetamol - to główny składnik wszystkich leków zwalczających objawy przeziębienia, sprzedawanych bez recepty i reklamowanych na szeroką skalę. Większość leków zawiera 500 mg paracetamolu. Najwięcej, bo aż 1000 mg paracetamolu zawiera Coldrex Maxgrip. Paracetamol zwalcza gorączkę i działa przeciwbólowo, ale nie przeciwzapalnie.

Kwas acetylosalicylowy - składnik ten również zwalcza gorączkę. Zawierają go trzy najbardziej znane leki: Polopiryna C, Upsarin C oraz Aspirin C. Oczywiście nie mają już w składzie paracetamolu.

To pokazuje jak niewłaściwie można postąpić zażywając Coldrex lub jakikolwiek inny lek na przeziębienie razem z Polopiryną C, Upsarinem C lub Aspirin C. Dwoma bardzo popularnymi składnikami leków na przeziębienie są też: witamina C i pseudoefedryna.

Witamina C - czyli kwas askrobinowy znajduje się prawie we wszystkich lekach zwalczających przeziębienie. Niedobór witaminy C w organizmie skutkuje m.in. niską odpornością, krwawieniami, złym gojeniem ran. Rekomendowaną dawką witaminy C dla dorosłego cżłowieka jest 45-90 mg na dobę.

Pseudoefedryna - substancja ta działa podobnie do efedryny lub amfetaminy, a więc jak narkotyk. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że w aptekach można kupić tylko jedno opakowanie leku zawierającego pseudoefedrynę. Pseudoefedryna stymuluje układ nerwowy, w lekach na przeziębienie ma działanie obkurczające i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa. Najwięcej, czyli 50 mg pseudoefedyrny zawiera Gripex Hot Activ, następnie - po 30 mg pseudoefedryny zawierają: Gripex, Gripex Max, Gripex Noc. W pozostałych lekach na przeziębienia znajduje się 5 lub 10 mg tego składnika. Pseudoefedrynę zawierają także leki na katar: Cirrus, Acatar, Sudafed.

Zagrożenia związane z zażywaniem leków na przeziębienia i grypę:

- przedawkowanie paracetamolu - jest to dosyć łatwe, ponieważ wypicie 4 saszetek Coldrex Max Grip daje już 4000 mg paracetamolu, czyli maksymalną dawkę dla dorosłego człowieka. Niektórzy zażywają dodatkowo tabletki, których skladnikiem również jest paracetamol. To błąd, który może prowadzić do problemów żołądkowych, kłopotów z nerkami, a nawet z wątrobą.
- pseudoefedryna nie powinna być przyjmowana przez osoby z nadciśnieniem
- Gripex niewskazany jest dla osób, które mają mokry kaszel, ponieważ zawiera składnik hamujący kaszel.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki