Być kobietą, być kobietą... szczęśliwą, bo dojrzałą

i

Autor: Shutterstock

Seks z nieznajomym. Jak zadbać, by był bezpieczny

2019-08-07 9:40

Wakacje to czas, kiedy wyruszamy na podbój świata, rzucamy się w wir zabawy i korzystamy z różnych rozrywek. To czas, kiedy częściej ulegamy przelotnym fascynacjom i przygodom na jedną noc, nie myśląc przy tym o zagrożeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz wirusem HPV, który może wywołać nowotwór szyjki macicy.

Monogamiczny związek dwojga zdrowych partnerów daje ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Seks z nowo poznaną osobą może skutkować „pamiątkami”: od wszy łonowych czy świerzbu przez infekcje bakteryjne, zakażenie układu moczowego, ziarniniaki, grzybicę, opryszczkę narządów płciowych, rzeżączkę, chlamydiozę, kiłę (syfilis) po zakażenie wirusem HIV, HBV czy HPV. Jednak nawet wieloletni partner może być np. nosicielem wirusa HPV, wywołującego kłykciny kończyste, raka szyjki macicy, nowotwory okolicy narządów płciowych, a także jamy ustnej, krtani i przełyku.

Zawsze z prezerwatywą

Przed chorobami przenoszonymi drogą płciową nie chroni antykoncepcja hormonalna, dlatego nawet jeśli ją stosujesz, musisz pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy. Choć nie gwarantuje ona stuprocentowej ochrony, to zmniejsza ryzyko zakażenia wieloma chorobami, w tym wirusem HIV. Prezerwatywę należy założyć przed rozpoczęciem kontaktu seksualnego (nie w jego trakcie). Dotyczy to nie tylko stosunku genitalnego czy analnego, ale też seksu oralnego. W przypadku gdy to mężczyzna obdarza kobietę pieszczotami oralnymi, ideałem byłoby, gdyby założył specjalną maskę oralną (tzw. koferdam). Miłość francuska nie jest bowiem całkowicie bezpieczna pod względem zakażenia chorobami wenerycznymi i innymi. Ryzykowne są nawet namiętne pocałunki, bo zmiany chorobowe mogą występować także w jamie ustnej (np. w przypadku kiły), zaś ranki czy krwawiące dziąsła to niebezpieczeństwo zakażenia np. wirusem HIV.

Nawilżenie chroni przed urazami

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn przy stosunku „na sucho” może dojść do mikrouszkodzeń skóry i błony śluzowej narządów płciowych, co ułatwia zarazkom wtargnięcie do organizmu. Niewystarczające zwilżenie pochwy może być związane z fazą cyklu miesiączkowego, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zaburzeniami hormonalnymi, wiekiem, a także ze stresem czy lękiem przed stosunkiem. Aby poprawić „poślizg”, można użyć śliny albo intymnego żelu nawilżającego (lubrykantu). Wybierając preparat, przeczytaj jego skład, bo np. te na bazie gliceryny nie mogą być używane z prezerwatywą.

 ZRÓB TEST NA HIV

Trzeba go wykonać zawsze, wchodząc w nowy związek – nawet wtedy, gdy zna się dobrze partnera/partnerkę. Do zrobienia testu na obecność wirusa HIV wystarczy badanie krwi pobranej z żyły. Bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo wykonasz test w jednym z 29 specjalistycznych punktów konsultacyjno-diagnostycznych (listę znajdziesz na www.aids.gov.pl/pkd), w poradni przy klinice chorób zakaźnych i niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Odpłatnie – w wielu prywatnych laboratoriach. Zakażenie można wykluczyć dopiero po 3 miesiącach od ryzykownego zachowania (potwierdzić już po 11–12 dniach). Do tego czasu, chcąc zabezpieczyć partnerkę/partnera przed ewentualnym zakażeniem, trzeba unikać kontaktów seksualnych lub stosować prezerwatywy, by zmniejszyć ryzyko. Wynik dodatni lub wątpliwy wymaga potwierdzenia odrębnym testem. Wczesne wykrycie wirusa daje szansę na szybką terapię, która chroni przed AIDS przez wiele lat, nawet przez całe życie.

 Artykuł pochodzi z książki „Być kobietą, być kobietą dojrzałą”, którą można kupić w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl w zakładce SuperLife

Być kobietą

i

Autor: Piotr Dąbrowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki