Na naukę nigdy nie jest za późno!

2013-03-06 3:00

Im niższe wykształcenie czy kwalifikacje, tym mniejsza elastyczność na rynku pracy, czyli trudniej pracę dostać i utrzymać ją. Warto więc zainteresować się dokształcaniem.

O dokształcaniu się, zdobywaniu nowych kwalifikacji i umiejętności mówią dziś osoby tak z niższym, jak i z wyższym wykształceniem. Takie wymagania stawia przed nami rynek pracy i pracodawcy - często musimy zmieniać miejsce pracy, jej charakter, a nawet zawód.

Wypchnięci z rynku

Musimy uczyć się nowych technologii, języków, konkurować z osobami młodymi, wchodzącymi dopiero na rynek pracy. Pracodawcy wymagają od nas coraz to większych umiejętności i szerszych kompetencji. Dokształcanie jest nam potrzebne już nie tylko po to, by zdobyć lepszą pracę, awans lub podwyżkę, ale także po to, by w ogóle utrzymać zatrudnienie. Może się bowiem okazać, że bez dokształcania i podnoszenia kwalifikacji wypadniemy z rynku i sami się skażemy na status trwale bezrobotnego. Zjawisko "wypychania" osób mniej wykwalifikowanych z rynku pracy dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy.

Luka w CV

Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że brak matury to poważna luka w CV. I rzeczywiście trudno jest znaleźć pracę bez kwalifikacji i przynajmniej średniego wykształcenia. Jak tę lukę nadrobić w dorosłym życiu? Nie ma rady - trzeba wrócić do szkoły.

Nauka osób dorosłych odbywa się w ramach kształcenia ustawicznego. Można zdobyć maturę, kończąc liceum, tytuł technika - kończąc technikum. Mając ukończoną szkołę średnią i nawet nie mając matury, można także zdobywać nowe kwalifikacje w szkołach policealnych oraz na rozmaitych kursach.

Pogodzić naukę z pracą

W szkołach dla dorosłych uczą się osoby, które muszą godzić naukę z pracą. Dlatego też uczenie się odbywa się wieczorami lub w weekendy. System dostosowany jest do wykształcenia, jakie już posiadamy - w innym trybie uczą się osoby, które ukończyły szkołę zawodową, a w innym absolwenci gimnazjów, czy 8-letnich szkół podstawowych.

Wybierając szkołę, trzeba zwrócić uwagę, by kształciła ona na podstawie o programów nauczania zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeśli wybieramy szkołę policealną, sprawdźmy np. w urzędzie pracy, czy absolwenci wybranego przez nas kierunku znajdują zatrudnienie. Czy nauczanie odbywa się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach, a słuchacze odbywają praktyki zawodowe w firmach i instytucjach właściwych dla danego zawodu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki