Najlepsze Lata : Dobry czas na remont

2014-06-30 4:00

Wakacje to najlepsza pora na odświeżenie mieszkania. Niezależnie od tego, czy remont będzie duży czy mały, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Aby uniknąć chaosu i stresu związanego z remontem, powinniśmy go dobrze zaplanować. Odświeżenie czterech kątów to zwykle: malowanie ścian, ułożenie glazury, terakoty, cyklinowanie podłóg itp. Przygotowując grafik, zaczynamy od analizy, czego nasze mieszkanie potrzebuje. Co chcemy zmienić, a co tylko odświeżyć. Pomoże to wstępnie wycenić koszty remontu. Warto przemyśleć też kolejność zmian, które zamierzamy wprowadzić. Pozwoli to skrócić czas trwania prac do minimum. Priorytetem powinny być prace najtrudniejsze, te najbardziej czasochłonne, np. położenie glazury czy cyklinowanie podłogi. W dalszej kolejności możemy przejść do prac malarskich: ścian, okien i drzwi. Na koniec zostawiamy drobne prace i ewentualne poprawki. Odpowiednie rozłożenie w czasie pomoże nam uniknąć stresu, presji i ciągłych nieprzewidzianych wydatków.

Materiały budowlane

Gdy planowanie mamy już za sobą, spisujemy wszystkie akcesoria i materiały potrzebne do remontu. W ten sposób unikniemy przestojów związanych z brakiem gwoździa czy puszki farby. Szczególnie ważne jest, aby w zapasie mieć więcej materiałów, np. glazury czy terakoty. Może się to okazać niezwykle potrzebne przy ewentualnych "wypadkach przy pracy", np. w przypadku rozbicia kafla. Podobna zasada dotyczy również paneli oraz materiałów wykończeniowych. Warto zakupić ich o ok. 15 proc. więcej. Jeśli nie wykorzystamy rezerwowej paczki, mając dowód zakupu, w określonym przez sprzedawcę czasie możemy ją zwrócić do sklepu.

Zobacz też: Remonty w Warszawie. Zobacz gdzie czekają nas utrudnienia

Uwaga! Wyroby i materiały budowlane powinny mieć znak CE (czyli zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej) i znak B (oznacza to, że wyrób jest zgodny z wszelkimi wymogami).

Sami czy z ekipą budowlaną

Jeśli mamy już ustalony zakres prac oraz wybrane materiały, musimy podjąć decyzję, czy remont przeprowadzimy własnymi siłami, czy skorzystamy z usług ekipy remontowej.

Jeżeli mieszkanie wymaga jedynie drobnych prac odświeżających, możemy je wykonać samodzielnie. Jeśli planujemy gruntowny remont, a taki wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, lepiej powierzmy go specjalistom. Warto zatrudnić ekipę, która już się sprawdziła np. u znajomych lub rodziny. Rzućmy okiem na efekty ich pracy, dowiedzmy się, czy dotrzymują terminów, czy dają gwarancję, zapytajmy o kosztorys robót. Fachowców znajdziemy też tam, gdzie kupujemy materiały budowlane. Większość producentów współpracuje na stałe z tzw. autoryzowanymi ekipami (są przez nich szkoleni). Pomocny będzie również Internet. Opinie o fachowcach możemy znaleźć na forach internetowych. Zanim wybierzemy konkretną ekipę, porównajmy ceny oferowane na rynku. Dopytajmy się o szczegóły, gdyż każda dodatkowa czynność podwyższa cenę robocizny. Pamiętajmy o podpisaniu umowy z wybraną firmą. Co prawda umowa ustna też jest ważna, ale jeśli okaże się niekorzystna i zechcemy zaskarżyć ją w sądzie, możemy mieć kłopot z udowodnieniem swoich racji.

Zobacz też: ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki