Stan przedcukrzycowy

i

Autor: Radosław Ślusarczyk Nowy poradnik pomoże rozprawić się z mitami dotyczącymi cukrzycy i stanu przedcukrzycowego.

Nie tylko koronawirus. Nadchodzi słodka epidemia

2020-03-23 11:00

Na cukrzycę choruje już blisko 400 mln ludzi na świecie, a w Polsce co najmniej 3 mln. Co druga osoba nie ma pojęcia, że jest chora. Powikłania tej choroby są bardzo groźne. To m.in. zawał, udar, niewydolność nerek czy uszkodzenie nerwów.

Statystyczny diabetyk dowiaduje się, że ma cukrzycę zwykle po 8 latach od zachorowania! Dlaczego? Cukrzyca potrafi rozwijać się bezobjawowo całymi latami. Na dobrej drodze do zachorowania są ci, którzy mają stan przedcukrzycowy – według szacunków jest ich w naszym kraju aż 5 mln.
Na tym etapie można jeszcze powstrzymać rozwój pełnoobjawowej cukrzycy typu 2, tylko że co piąty Polak nigdy nie badał poziomu glukozy we krwi.

LAWINOWY WZROST
Niepokojące jest to, że liczba osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi rośnie w zastraszającym tempie. Prognozuje się, że za 10 lat aż 550 mln ludzi będzie miało groźne zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ze względu na ten gwałtowny wzrost liczby chorych Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię.
Szczególnie szybko przybywa chorych cierpiących na cukrzycę typu 2, mającą ścisły związek ze stylem życia. Stanowią oni 90 proc. diabetyków. Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. W Polsce diabetycy stanowią 9,03 proc. społeczeństwa, co plasuje nas na 8. miejscu w Europie. Pod względem występowania stanu przedcukrzycowego sytuacja wygląda jeszcze gorzej: według Światowej Federacji Diabetologicznej jesteśmy na niechlubnym 4. miejscu na świecie i jeśli nie zmienimy stylu życia, liczba osób ze stale podwyższonym poziomem cukru będzie rosła. Szacuje się, że rekordowy wynik (19,3 proc. społeczeństwa) Polacy osiągną w 2035 r. – ostrzegają eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia.

CZAS NA DZIAŁANIE
Stan przedcukrzycowy oznacza, że organizm zaczyna coraz słabiej radzić sobie z przemianą węglowodanów – to jeszcze nie cukrzyca, ale wyraźny sygnał, że jest ona tuż-tuż. Dlatego nie należy go lekceważyć! Na dodatek zwykle nic choroby nie zapowiada, chociaż czasem pojawiają się dość dyskretne sygnały, np. brak energii, senność w ciągu dnia, pogorszenie samopoczucia.
Jeśli stan przedcukrzycowy zostanie szybko wykryty, mamy duże szanse uniknąć rozwoju cukrzycy typu 2 i związanych z nią poważnych powikłań. To ostatni dzwonek, by zmodyfikować styl życia i powstrzymać rozwój choroby. Od tego, co teraz zrobimy, zależy jakość naszego życia w następnych latach. Pamiętajmy, że charakterystyczny dla stanu przedcukrzycowego stale podniesiony – nawet nieznacznie – poziom cukru we krwi to efekt trwałych zaburzeń przemiany materii i sam z siebie nie wróci do normy. Wymaga to działania i pomocy specjalisty.

POMOCNA DŁOŃ
Stan przedcukrzycowy to jeszcze nie choroba, ale należy potraktować go jako sygnał alarmowy. Na tym etapie można skutecznie przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy albo przynajmniej znacznie opóźnić jej wystąpienie. O tym, jakie kroki zastosować, aby nie dopuścić do choroby, przeczytasz w najnowszej książce z serii Super Wiedza pod tytułem „Stan przedcukrzycowy”.

Dowiesz się z niej, co zagraża komuś, kto zaniedba stan przedcukrzycowy. Dostaniesz też dawkę solidnej wiedzy na temat cukrzycy i tym, co jest z nią związane (leki, kłucie, pomiary - też kłucie, śpiączka cukrzycowa, dyskomfort itp.) oraz o insulinooporności. Na pytania i wątpliwości dotyczące cukrzycy i stanu przedcukrzycowego odpowiada lekarz. Tłumaczy on m.in. czy w tej przypadłości mogą wystąpić objawy typowe dla cukrzycy (jakie, jak się ratować) oraz czy metformina szkodzi. Książka „Stan przecukrzycowy” jest już dostępna w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl w zakładce SuperWiedza.

JADŁOSPIS SZYTY NA MIARĘ
Jeśli masz problem z cukrem i komponowaniem zdrowych posiłków możesz skorzystać z platformy internetowej „Jesz co lubisz”. Oferuje ona 13 typów diet i 2000 zdrowych przepisów, w ramach których dostarcza jadłospis dopasowany do potrzeb i stylu życia oraz stałą opiekę specjalistów. Platforma przypomina o godzinach posiłków, monitoruje efekty, dostarcza pomocne listy zakupowe, umożliwia wymianę składników lub całych posiłków. Proponowane diety to m.in. cukrzycowa, wegetariańska, klasyczna czy bezglutenowa. Szczegóły na jeszcolubisz.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki