Wrzos pospolity. Właściwości lecznicze wrzosu

i

Autor: Getty Images Wrzos pospolity to znana od XV w. roślina lecznicza o wielu właściwościach

Jesień 2023

Piękne kwiaty na jesień 2023. Nie ma jesieni bez wrzosów. Ukoją Twoje nerwy i pomogą w walce ze stresem. Co zrobić, by skorzystać z magicznych właściwości wrzosów?

2023-09-05 10:27

Nie wyobrażamy sobie jesieni bez lasów i ogrodów pokrytych wrzosami. To jedne z najbardziej jesiennych kwiatów, które kojarzą się z magią i przemijającym latem. Są źródłem wielu legend i przesądów. Trzeba jednak przyznać, że rewelacyjnie zdobią i są wyjątkowo łatwe w uprawie. Wrzosy również mogą mieć szereg właściwości prozdrowotnych - koją nerwy oraz pomagają walczyć ze stresem.

Spis treści

  1. Wrzosy na jesień. Czym kierować się przy ich wyborze? 
  2. Czy wrzosów nie można mieć w domu?
  3. Wrzosy na szczęście. Ukoją nerwy i zadbają o Twoje samopoczucie
  4. Jak przygotować nalewkę z wrzosu?

Wrzosy na jesień. Czym kierować się przy ich wyborze? 

Wrzosy najbardziej spektakularnie prezentują się sadzone w grupach. Tworzą wtedy efektowny kobierzec i trudno przejść obok nich obojętnie. Wrzosy najlepiej rośną w kwaśniej ziemi o pH od 3,5 do 5,5. Lubią zaciszne i osłonięte od wiatru stanowiska. Jeżeli chcesz, by wrzosy zachwycały przez długi czas, to zadbaj o ich nawożenie. W sklepach znajdziesz gotowe mieszanki do wrzosów. W przypadku wrzosów w doniczkach pamiętaj, by ich nie przelewać. To najczęstszy błąd w pielęgnacji wrzosów. Przelanie grozi zgniciem korzeni i obumarciem rośliny. 

Czy wrzosów nie można mieć w domu?

Wrzosy od lat są obiektem legend i przesądów. Kojarzą się z jesienią, a jak wiadomo, jest to pora duchów i przemijania. Dawniej wierzono, że na wrzosowiskach dzieję się niewytłumaczalnie i niebezpieczne rzeczy. Wrzosy miały przynosić pecha i ściągać złe moce. Słowianie wierzyli, że wrzosowiska to miejsca spotkań czarownic, a według Skandynawów, białe wrzosy symbolizują biedę i śmierć. Wrzosy często też kojarzone ą jedynie z kwiatami cmentarnymi. Co ciekawe, nie wszędzie wrzosy cieszą się złą sławę. W Szkocji przynoszą szczęście.

Wrzosy na szczęście. Ukoją nerwy i zadbają o Twoje samopoczucie

Mało osób wie, że wrzosy można jeść. Szczególnie aromatyczna i przepyszna jest nalewka z wrzosów. Ich kwiat mają szereg prozdrowotnych właściwości. Łagodzą objawy zapalenia dróg moczowych, dobrze wpływają na perystaltykę jelit, a także łagodzą i koją nerwy. Nalewka z wrzosu polecana jest osobom narażonym na stres. 

Jak przygotować nalewkę z wrzosu?

Na jedną szklankę kwiatów wrzosu przygotuj cztery szklanki alkoholu 40 proc. Całość zamknij i odstaw  w ciepłe i ciemne miejsce na około 3 tygodnie. Codziennie mieszaj, a po 3 tygodniach przecedź. Nalewkę możesz przechowywać do roku czasu. 

Sprawdź, jakie kwiaty przyniosą Ci szczęście.

3. Charytatywny Bieg na Szpilkach w Bydgoszczy