Wrzosy. Kluczowa jest ziemia! Wieloletnie kwiaty w doniczce i w ogrodzie będą długo kwitły, jeśli zastosujesz te zasady

i

Autor: congerdesign/Pixabay Wrzosy. Kluczowa jest ziemia! Wieloletnie kwiaty w doniczce i w ogrodzie będą długo kwitły, jeśli zastosujesz te zasady

Piękny ogród

Wrzos. Piękny kwiat do doniczki i do ogrodu. Będzie długo kwitł, jeżeli użyjesz właściwej ziemi! Poznaj wszystkie jego sekrety.

2022-08-16 16:13

Wrzosy na balkonie i w ogrodzie mogą być tak samo piękne jak w naturalnym środowisku. Te przecudne rośliny z powodzeniem możemy uprawiać w domowych warunkach, wystarczy dobrać odpowiednią ziemię i zastosować kilka zasad pielęgnacji. Na szczęście nie są skomplikowane i poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Jeśli podczas spaceru po leśnych wrzosowiskach zachwycił cię widok, sprawdź nasze rady i stwórz namiastkę wrzosowych pól w sowim ogrodzie lub na balkonie.

Czy wrzos jest rośliną wieloletnią?

To pytanie nurtuje wiele osób, które marzą o urządzeniu wrzosowiska we własnym ogrodzie lub chociaż posadzeniu kilku wrzosów w doniczkach na balkonie. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - jak napisaliśmy wyżej - wrzosy to roślina wieloletnia. Jednak jeśli chcemy, by wrzosy kwitły przez długie lata musimy pamiętać o kilu zasadach, z których kluczową jest dobranie odpowiedniej ziemi.

Wrzosy. Jaka ziemia będzie najlepsza?

Wrzosy są bardzo wymagające w kwestii podłoża, dlatego jeśli marzy nam się piękne wrzosowisko w ogrodzie, czasami trzeba wymienić glebę. Wybierając ziemię do wrzosów trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wrzosy, które rosną w lasach znakomicie czują się na piaszczystej glebie, jednak ogrodowe odmiany wrzosów mają większe wymagania. Najlepsza będzie ziemia próchnicza - przepuszczalna i żyzna o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest raczej ciężka i gliniasta, trzeba będzie ją wymienić. W miejscu, w którym chcemy posadzić wrzosy, wybieramy podłoże na głębokość około 20-30 cm. Na dno wsypujemy żwir, a resztę wypełniamy ziemią odpowiednią dla wrzosów wymieszaną z torfem w proporcjach 1:1. Przygotowując miejsce na wrzosowisko w ogrodzie lub na działce o żyznej ziemi wystarczy dodać około 15 cm warstwę kwaśnego torfu a następnie wymieszać i sadzić wrzosy.

ZOBACZ TEŻ: Nieziemsko dobry sposób na zdrowe storczyki. Ta odżywka sprawia, że kwiaty bujnie rosną i obficie kwitną

Wrzosy. Zasady pielęgnacji. Co zrobić, by kwitły jak najdłużej?

Odpowiednia ziemia do wrzosów to połowa sukcesu uprawy tej rośliny. Choć krzewinki nie są bardzo wymagające, to niewielu osobom udaje się utrzymać je na dłużej. Częstym błędem w pielęgnacji wrzosów jest źle dobrane stanowisko. Żeby wrzosy kwitły każdej jesieni i przez długie lata potrzebują nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu. Wrzosy nie lubią nadmiaru wody i zraszania liści, dlatego trzeba podlewać je dość obficie ale rzadko. Rośliny mają płytki system korzeniowy, dlatego warto obsypać je korą, która latem zapobiegnie wysychaniu gleby, a zimą ochroni przed mrozem. Warto także zasilić je szczepionką mikoryzową. Preparat zawiera szczątki grzybów, które wzmacniają system korzeniowy. Dzięki temu rośliny są zdrowsze i bujniejsze. Zamiast gotowego preparatu można wykorzystać garść ziemi z leśnego wrzosowiska ( o ile pozwoli nam leśniczy).

NIE PRZEGAP: Słowianie wierzyli, że w kwiatach zaklęto dusze grzeszników. Czy wrzosy w domu przynoszą pecha? Sprawdź popularne przesądy

Jak przycinać wrzosy i dbać o kwiaty zimą?

Żeby cieszyć się wrzosami przez długie lata nie wolno zapominać o przycinaniu i odpowiednim zimowaniu rośliny. Cięcie jest niezbędne jeśli chcemy, by wrzosy były zdrowe i ładnie wyglądały tworząc fioletowe, białe lub różowe (w zależności od gatunku) poduchy. Rośliny przycinamy wiosną. Ręcznym sekatorem usuwamy wyschnięte już pędy kwiatostanowe. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień. Jeśli chwilę później zapowiadane są przymrozki warto przykryć krzaczki agrowłókniną. Zimowanie wrzosów trzeba rozpocząć już jesienią. Nie wszystkie odmiany są tak samo odporne na mróz. Dlatego zaraz po pierwszych przymrozkach, rośliny trzeba osłonić gałęziami jedliny lub zimową agrowłókniną. Warto też strzepywać śnieg z gałązek.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty, których lepiej nie dawać na ślub. Przynoszą pecha nowożeńcom

Wrzosy w doniczce. Jak dbać?

Wrzosy w doniczce to idealna jesienna ozdoba balkonów i domowych parapetów. Pięknie kwitną aż do pierwszych przymrozków jednak rzadko zdarza się, by przetrwały do kolejnego sezonu. Niemniej również doniczkowe wrzosy mogą być wieloletnie. Trzeba je regularnie i umiarkowanie podlewać oraz ustawić na jasnym słonecznym stanowisku. Zimą koniecznie zabezpieczamy doniczkę przed mrozem. Sprawdzi się styropian. Arto także ustawić wrzosy w miejscu osłoniętym od wiatru, deszczu i śniegu. Niestety jeśli marzą nam się wrzosy w domowych warunkach trudno będzie jeo utrzymać dłużej niż miesiąc. W domu szybko usychają.

Wrzosy. Kiedy kwitną?

Wrzosy zazwyczaj zakwitają późnym latem i kwitną aż do listopada. Niewielkie krzewinki są zielone przez cały rok, ale jesienią zamieniają się w przepiękne kwietne dywany w kolorach różu, fioletu a czasami bieli a nawet czerwieni. Jeśli chcemy zobaczyć je w naturze warto poszukać wydmowych lasów. Jednym z popularnych miejsc, gdzie kwitną wrzosy jest Mostówka. Więcej przeczytasz TU.

Wrzosy w domu przynoszą pecha?

Wokół wrzosów krąży wiele przesądów. Niektórzy uważają, że rośliny nie można trzymać w domu, bo przyciąga nieszczęście. Z kolei Słowianie uważali, że na wrzosowiskach grasują wiedźmy, a w kwiatach wrzosów uwięzione są dusze, które nie mogą odejść ze świata żywych. Co ciekawe w Skandynawii wrzosy kojarzone są z biedą, zaś w Szkocji, która słynie z pięknych wrzosowisk, ze szczęściem.

ZOBACZ TEŻ: Te kwiaty przynoszą pecha - lepiej nie mieć ich w domu. Dopasuj rośliny do swojego charakteru

Niewymagające kwiaty na balkon. Sprawdź w galerii poniżej 10 kwiatów łatwych w uprawie, które kwitną całe lato

Tańczące z Promocjami 29.07
Nasi Partnerzy polecają