Jak przycinać kwiaty i rośliny na jesień

i

Autor: Shutterstock Jak przycinać kwiaty i rośliny na jesień

Piękny ogród i balkon

Przycinanie kwiatów i roślin na jesień. Zrób to, a wiosną będziesz się cieszyć z bujnych i urodziwych kwiatów.

2022-07-26 11:03

Przycinanie kwiatów i roślin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w przydomowych ogródkach i na balkonach. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami, a rośliny staną się silniejsze i lepiej będą rosnąć. Większość roślin przycina się, albo zimą, albo wczesną wiosną. Są jednak takie gatunki, które powinno się przycinać jesienią. Zobacz, jakie to rośliny i jak odpowiednio przycinać kwiaty, by cieszyć oczy ich pięknym wyglądem i bujnym kwiatostanem.

Przycinane kwiatów na jesień. Dlaczego warto to robić?

Przycinanie roślin pomaga w ich lepszych kwitnięciu i rośnięciu. Kwiaty nie są przeciążone i łatwiej im się zimuje. Pamiętaj, by przycinać rośliny w ciepły, pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Nie powinno się robić tego zbyt późną jesienią kiedy temperatury mocno spadają. Najlepszy okres to wrzesień, dzięki temu nie zniszczymy kwiatów i będziemy cieszyć się ich pięknym oraz zdrowym wyglądem. 

Zobacz również: Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować urocze kwiaty balkonowe

Jakie rośliny przycinać jesienią?

Przycinanie róż

Róże należą do kwiatów, które warto na jesień przyciąć. Dotyczy to zarówno gatunków pnących, jak parkowych. Dzięki temu w kolejnym sezonie kwitnienia róże ponownie zachwycą nas swoim kwiatostanem. Pamiętaj, by przycinać przede wszystkim chore oraz uszkodzone pędy, które znajdują się blisko gruntu. Warto również pozbyć się jednej trzeciej starych pędów, by mogły wyrosnąć nowe.

Przycinanie lawendy

Również lawendę warto przycinać na jesień. Dotyczy to przede wszystkim lawendy wąskolistnej Pamiętaj, by zabieg ten przeprowadzić maksymalnie do połowy września, by nowe przyrosty nie zostały zniszczone przez przymrozki. Odpowiednie cięcie przygotuje roślinę do zimowania, a bez tego lawenda szybko straci swój piękny wygląd i zacznie płożyć się po ziemi,

Przycinanie krzewów owocowych

Jesienią przycinamy także wiele krzewów owocowych, które owocowały w lipcu. To między innymi maliny, którym trzeba usunąć stare pędy i przygotować miejsca na nowe. Przycinać może również agrest i porzeczki. W tym przypadku jeżeli nie zrobimy tego na jesień to zawsze istnieje możliwość przycięcia na wiosnę. 

Sonda
Lubisz prace w ogrodzie?
Jan Ołdakowski o Godzinie "W" w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki