Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować piękne kwiaty balkonowe

i

Autor: Ludo VdE/Pixabay Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować piękne kwiaty balkonowe

Sposób na piękny balkon

Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować urocze kwiaty balkonowe

2022-07-22 16:14

Surfinie to jedne z najpopularniejszy i najładniejszych kwiatów balkonowych. Latem zdobią także ogrody, tarasy a nawet miejskie skwery. Gdy kwitną, wyglądają obłędnie i chcielibyśmy zatrzymać ten stan na dłużej. Jednak bardzo często popełniamy podstawowy błąd w pielęgnacji surfinii, przez co kwiaty marnieją. Słabo kwitną, więdną i zamiast upiększać przestrzeń tylko ją zaśmiecają. Ale nic straconego. Jak uratować surfinie? Co zrobić, by kwitły jak szalone aż do jesieni? Oto podstawowe zasady pielęgnacji surfinii.

Surfinie to niewątpliwie jedne z najbarwniejszych kwiatów, które latem pojawiają się na naszych balkonach i parapetach. Długie, zwisające i ukwiecone pędy rośliny najpiękniej prezentują się w podwieszanych doniczkach np. pod zadaszeniem balkonów czy tarasów. Doskonale wyglądają także w skrzynkach na balkonowych balustradach. Warto wiedzieć, że surfinia to odmiana petunii ogrodowej, która jest dostępna w różnych kolorach. Najpopularniejsze są białe, czerwone, różowe oraz fioletowe. Pięknie prezentują się także dwubarwne np biało-żółte lub różowo-białe. Surfinie delikatnie pachną i są łatwe w uprawie przez co polecane są początkującym ogrodnikom. Jednak czasami zdarza się, że surfinie na naszym balkonie marnieją. Przestają kwitnąć i więdną to znak, że popełniliśmy podstawowy błąd w pielęgnacji rośliny. Jak uratować kwiaty?

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty, które kwitną całe lato. Posadź i ciesz się pięknym zapachem

Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować piękne kwiaty balkonowe

Odpowiednio pielęgnowane surfinie kwitną przez całe lato. Te popularne kwiaty balkonowe źle znoszą suszę dlatego wiele osób z obawy przed przesuszeniem podlewa surfinie zbyt obficie. To właśnie największy błąd. Przelane kwiaty więdną i przestają kwitnąć. Żeby je uratować trzeba szybko oczyścić korzenie i przesadzić roślinę do nowej ziemi. inna przyczyną więdnięcia kwiatów, możne być nadmierne nawożenie. Wtedy ratunkiem także będzie przesadzenie kwiatów do nowego podłoża. Jak dbać o surfinie, by obficie kwitły aż do późnej jesieni?

Surfinie. Zasady pielęgnacji. Jak dbać o kwiaty balkonowe, by kwitły aż do jesieni?

Jak pisaliśmy wyżej surfinie nie są wymagającymi roślinami. Zasady pielęgnacji są proste, warto jednak postawić na sadzonki z pewnego źródła. Nie wolno ich sadzić zbyt gęsto. Te kwiaty balkonowe mają rozbudowany system korzeniowy dlatego trzeba im zostawić przestrzeń do rozwoju. Luki pomiędzy łodygami szybko znikną zasłonięte przez nowe pędy. Surfinie dobrze rosną w żyznej i przepuszczalnej glebie. Roślina źle znosi suszę. W upały trzeba ją podlewać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Kwiaty nie przepadają także za zraszaniem. Podczas deszczu warto zabrać doniczki do miejsc osłoniętych od wody. Surfinie dobrze znoszą słońce. Najlepiej rosną, kiedy podłoże jest lekko wilgotne. Trzeba uważać by ich nie przelać. Przekwitnięte kwiaty warto regularnie usuwać dzięki temu w miejscu starych pojawią się nowe. Najłatwiejsze w uprawi są odmiany:  Trailing Red - odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku balkonów bez zadaszenia; Lavender Bouquet -  dobrze znosi ostre słońce, sprawdzi się na balkonie po stronie południowej.

Surfinie to jedne z wielu pięknych kwiatów balkonowych. W galerii poniżej znajdziesz 10 roślin, które ozdobią taras

Quiz o kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Efektowny trend: wiszące kwiaty

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany