Tylko 5 proc. osób kończy ten quiz bezbłędnie. Uda ci się to?

i

Autor: pixabay

Quiz online

Quiz od babci. Osoby urodzone przed 1970 rokiem rozwalą ten quiz!

2024-07-07 5:04

Quiz online z trudnych, staropolskich słów. Twoich dziadkowe zapewne jeszcze posługiwali się tym wyrażeniami, jednak dla Ciebie mogą one być już totalnie niezrozumiałe. Przygotowaliśmy dla Ciebie nietypowy, trudny quiz ze słów, które dawniej funkcjonowały w języku polskim. To quiz online, czy znasz staropolskie słowa. Nie będzie to łatwe wyzwanie, ale warto się sprawdzić. Weź udział w naszej zabawie i przetestuj swoją wiedzę. Quiz online ze staropolskich wyrazów.

Quiz online ze staropolskich wyrazów. Twoja babcia zna te słowa, a ty?

Język cały czas ewoluuje. Pojawiają się w nim nowe słowa, którymi nazywane są wynalazki technologiczne. Obecnie najwięcej nowych wyrazów dotyczy sfery internetu oraz tak zwanej "korpomowy", czyli słów i zwrotów używanych w pracy. Jednak ewolucja języka to nie tylko nowe słowa, ale także transformacja tych, które istnieją już od wielu wieków. Na przestrzeli lat wyrazu zmieniają swoją formą i są dostosowywane do ludzi. Bardzo duża ilość słów, które kiedyś mogły uchodzić na błędne, dzisiaj są akceptowalne przez językoznawców. Podobnie, wiele słów przestało być używanych i zostały zapomniane. Przygotowaliśmy dla Ciebie quiz online z wiedzy o staropolskich wyrazach. Czy wiesz, co one oznaczają? Twoja babcia prawdopodobnie zgarnie w tym quizie komplet punktów, a jak poradzisz sobie ty? Sprawdź się! Ostrzegamy jednak. że zdobycie maksymalnej ilości punktów będzie bardzo trudne. 

Zobacz także nasze inne quizy:

Podchwytliwy quiz online z wiedzy szkolnej. Dorośli nie dają sobie rady. 7/12 punktów możesz uznać na swój osobisty sukces

Quiz. Stolice świata. Trudny test o stolicach państw. Stawiamy piątkę już za 6/10

QUIZ matematyczny z matury 2024. Czy zdałbyś maturę podstawową z matematyki? Licealiści rozwiążą te zadania bez problemu, a Ty zdobędziesz przynajmniej połowę punktów?

Quiz. Co oznaczają te staropolskie wyrazy?

Pytanie 1 z 10
Co znaczy słowo "obłocisty"?
37 Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie
Listen to "Antyk. Epoki literackie - Cechy, twórcy i najważniejsze dzieła" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki