Recepta na szczęście. Co łączy ludzi zadowolonych z życia?

2021-10-12 10:08
kobieta szczęście
Autor: Shutterstock Recepta na szczęście. Co łączy ludzi zadowolonych z życia?

Robert Waldinger był jednym z kierowników najdłuższych w historii badań nad szczęściem. Wysnuł wniosek dotyczący elementu wspólnego dla zdrowych i szczęśliwych ludzi. Po 75 latach badań odkryto jaki czynnik życia wpływa na to, że niegdyś podobni do siebie ludzie, rozwijają się w całkiem inny sposób i różnią się poczuciem satysfakcji z życia. Zobacz CO pomoże Ci dożyć później starości w szczęściu i zdrowiu!

Podczas najdłuższych badań nad szczęściem naukowcy śledzili życie 724 mężczyzn przez 75 lat. Badani pochodzili z podobnych grup społecznych. Po latach trafili na różne ścieżki życiowe, objęli różne stanowiska pracy. Pomimo podobnego życiowego startu, ich dalsze losy znacznie się różniły. Jak to się stało, że niektórzy z badanych radzili sobie lepiej od pozostałych? Badania te nie opierały się tylko na psychologicznych ankietach. Sprawdzano w nich też różne parametry fizycznego zdrowia mężczyzn oraz ich bliskie relacje.

Jaki jest według badaczy wspólny element najszczęśliwszych ludzi? Robert Waldinger mówi:

"[...] dobre relacje czynią nas szczęśliwszymi i zdrowszymi."

Zdanie to wydaje się dość oczywiste, jednak poparte jest naukowymi dowodami. Ludzie prowadzący opisywane tutaj badania, wysnuli 3 wnioski na temat relacji międzyludzkich. Oto one:

  1. Prawdziwe relacje są dla człowieka zbawienne, natomiast samotność go zabija
  2. Nieważna jest ilość znajomych czy status związku, liczy się jakość bliskich relacji
  3. Zadowolenie z relacji z innymi pozwala przewidzieć fizyczne i psychiczne zdrowie człowieka w przyszłości

Z ankiet przeprowadzonych na młodych ludziach wynika, że około 80% pragnie w przyszłości być ludźmi bogatymi. Z kolei 50% z nich chciałoby osiągnąć sławę. Wnioski wyprowadzone przez badaczy pokazują jednak, co tak naprawdę w życiu powinniśmy uważać za istotne.

Jeśli więc chcesz być zdrowym na ciele i duchu człowiekiem, który dożyje później starości - dbaj o swoje bliskie relacje!

źródło: Ted.com

Sonda
Jesteś szczęśliwa/-y w swoim związku?
Zapytaliśmy ALBAŃCZYKÓW o POPKA. Czy znają KRÓLA ALBANII?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE