Skóra piękna jak najdłużej

2009-09-28 7:00

Powinna być miękka, elastyczna i odpowiednio nawilżona, a jednocześnie mocna i jędrna. Ma przecież chronić wnętrze organizmu przed zimnem, urazami mechanicznymi i zarazkami

Żeby skóra pięknie wyglądała musimy o nią odpowiednio dbać. Jest to szczególnie ważne w starszym wieku. Wraz z wiekiem rozluźnieniu i degeneracji ulegają włókna kolagenowe, zapewniające skórze jędrność. Dlatego staje się ona zwiotczała, pozbawiona blasku, sucha i skłonna do podrażnień.

W starszym wieku skóra częściej choruje, pojawiają się na niej wypryski, przebarwienia i zaczerwienienia. Do pielęgnacji nie wystarczy więc tylko woda i mydło, choćby najlepsze. Potrzebne są specjalne preparaty, dostosowane do właściwości skóry. Zwykłe mydła są dla starszej skóry zbyt agresywne. Ponadto zmieniają jej kwasowość i czynią mniej odporną na zarazki.

Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie sprzyja infekcjom skóry. Częste mycie powoduje, że skóra staje się wysuszona i swędząca, co ułatwia drogę drobnoustrojom. Z kolei rzadkie mycie sprawia, że wydzielane w większych ilościach przez gruczoły łojowe sebum i martwe komórki naskórka tworzą pożywkę dla bakterii.

Dobór odpowiednich preparatów dla skóry dojrzałej najlepiej ustalić wraz z dermatologiem, kosmetyczką lub farmaceutą. Nieodpowiednie preparaty mogą skórze zaszkodzić, wywołując np. tzw. trądzik kosmetyczny. Najczęściej takie zmiany dotyczą dojrzałych kobiet. Coraz częściej także w starszym wieku zdarzają się reakcje uczuleniowe. W takim przypadku, gdy dermatolog nie może sobie poradzić z problemem, wskazana jest wizyta u alergologa. Być może wystarczy zmiana stylu życia, ubioru, inna dieta, żeby stan skóry się poprawił.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki