SPA dla PSA - dbałość o zdrowie pupila czy tymczasowa moda?

2015-12-15 1:00

Salony urody dla psów oferują wachlarz usług, których nie powstydziłby się profesjonalny gabinet SPA dla ich właścicieli. Czy ta moda ma rzeczywiście na celu jedynie dbałość o zdrowie naszych pupili?

Co zrobi, a czego nie zrobi dobry groomer?

Pomiędzy naturalnym chowem a szałem na efektowne loki znajduje się mnóstwo miejsca na działalność profesjonalnego psiego fryzjera, czyli groomera. Do jego zadań należy pielęgnacja sierści, która wykracza poza umiejętności samego właściciela. W domu pies na co dzień powinien być czesany. Wtedy jego sierść jest lśniąca i nie tworzą się kołtuny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z plątaniną włosów poradzi sobie tylko specjalista. Jemu także można powierzyć kąpiel (z pielęgnacją uszu i pazurów) oraz strzyżenie psa. Lista życzeń klientów bywa szokująca: balejaż, koloryzacja, trwała ondulacja lub prostowanie sierści. Dobre zakłady groomerskie odmawiają spełniania fanaberyjnych życzeń - dla dobra zwierzęcia. Biorą pod uwagę faktyczne potrzeby i wygodę psa, porę roku oraz oczywiście efekt estetyczny i sens zmian. Jeśli właściciel białego kędzierzawego pudla chce zmienić go w gładkowłosego i czarnego – niekoniecznie takiej zachciance należy ulegać.

Kogo strzyc, a kogo nie

Trendy przychodzą i odchodzą. Kiedyś pies siedział przyczepiony łańcuchem do budy i nikomu nie przyszło do głowy fałdowanie fryzury na jego łbie. Dzisiaj wskazuje się, że strzyżeniu podlega kilkanaście ras, np. teriery (w tym tzw. yorki), pudle, biszony, shih-tzu, maltańczyki, pekińczyki. Przede wszystkim są to psy wystawowe. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna określiła zestaw charakterystycznych wzorców, według których strzyże i czesze się psy na pokazy. Za jakość, kolor, strukturę i długość włosa psy zdobywają punkty. Umiejętne strzyżenie uwydatnia zalety, a skrywa wady – stąd warto skorzystać z usług profesjonalisty. Z usług groomera korzystać może każdy pies, dla jego wygody, estetycznego wyglądu i zdrowia. Wyjątków jest naprawdę niewiele, np. psy rasy Cavalier – z całkowitym zakazem strzyżenia, a nawet trymowania.

Trymowanie

Niektóre rasy, jak np. sznaucery, spaniele, szorstkowłose teriery, zamiast strzyżenia wymagają trymowania. Zabieg ten polega na usuwaniu martwych włosów: palcami lub profesjonalnym nożykiem trymerskim. Regularnie stosowany sprawia, że sierść będzie szorstka, prosta i dobrze przylegająca. Trymowanie także pobudzi włosy do wzrostu – co u mniej owłosionych psów szorstkowłosych jest niebagatelną zaletą. Chroni także kolor szaty, gdyż regularnie usuwany bury podszerstek nie ma szans zdominować włosa okrywowego.

Łapy, uszy i co jeszcze?



Pies wykąpany i uczesany to nie wszystko. Profesjonalista obejrzy jego oczy, sprawdzi czy nie ma urazów, wycieków i przypomni o codziennej pielęgnacji w domu. Odpowiednie strzyżenie „grzywki" jest także istotnym elementem dbania o psi wzrok. Zajrzy też do paszczy i sprawdzi stan uzębienia czworonoga. Zaniedbany pies może mieć kamień nazębny, który z czasem doprowadzi do stanu zapalnego dziąseł. Do uszu aplikuje się żel rozpuszczający woskowinę i dokładnie czyści wnętrze. Szczególną uwagę poświęca się grzywce i bródce tych psów, które je mają. Strzyżenie i czesanie tych miejsc ma decydujący wpływ na wygląd psa. Łapy i pazury są osobnym zagadnieniem. Umiejętnie wycina się sierść między opuszkami łap oraz obcina pazury. Zimą sól i zmarznięty śnieg, a przez cały rok różne kolce mogą łapę zranić i poza codzienną dbałością właściciela, wymagają opatrzenia u groomera lub leczenia u weterynarza.

Profesjonalne narzędzia i kosmetyki

Wyposażenie gabinetu SPA dla psa to spory koszt. Samo stanowisko do kąpieli musi być odpowiednie dla małego yorka i dla wielkiego leonbergera. Lista podręcznych narzędzi używanych w salonach groomerskich jest długa: maszynki do strzyżenia, nożyce, nożyki trymerskie, grzebienie i szczotki do różnych rodzajów sierści, suszarki, obcinaczki do pazurów. Podobnie jest z kosmetykami do pielęgnacji skóry i sierści: profesjonalne szampony i odżywki - również dla psów z alergiami, środki do regeneracji skóry i suche szampony. Do każdej części ciała potrzeba specjalnych preparatów: płyny do higieny oczu (usuwanie zanieczyszczeń oraz zażółceń), uszu (żele do udrażniania kanałów słuchowych, pudry do usuwania włosów), zębów (psie pasty do zębów, preparaty przeciw powstawaniu kamienia nazębnego, żele łagodzące podrażnienia dziąseł) i łap (środki hamujące krwawienia, odżywki na opuszki ochronne i przyśpieszające gojenie).

Na własną rękę czy w SPA?

Wiele czynności codziennych przy swoich psiakach robimy sami. Jeśli mamy warunki, umiejętności oraz niewygórowane wymagania - możemy zrobić niemal wszystko. Dostępność sprzętu i profesjonalnych kosmetyków jest dobra. Do nas należy decyzja: czy poniesiemy koszty w salonie, czy na zakupach. Ceny w gabinetach zależą od zakresu usługi, wielkości psa i doświadczenia specjalisty. Przy wyborze salonu warto zwrócić uwagę na promocje, także te, które dużo mówią o ludziach - dla psa wziętego ze schroniska pierwsze strzyżenie gratis!

Odwiedź stronę www.dolina-noteci.pl i skompletuj niezbędne akcesoria do strzyżenia pupila.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki