Super Fokus - Tajemnica najstarszej mapy świata

2014-05-22 4:00

Na mapie Ptolemeusza sprzed ponad 1800 lat znalazły się m.in. ziemie polskie. Uczony podał dokładne współrzędne geograficzne miejsc, w których nigdy nie był. Jak to możliwe?

Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii, pierwszy podjął próbę przedstawienia świata w wersji kartograficznej. Wykorzystując całą ówczesną wiedzę geograficzną, opracował około 160-180 roku n.e. pierwszą mapę świata. Była częścią dzieła "Geographia". Atlas zawierał 26 kolorowych map. Jest na nim również Europa Środkowa ("Germania Magna").

Ptolemeusz, jak na uczonego zamieszkującego północne wybrzeże Afryki, dysponował niezwykłą wiedzą o rejonie, w którym nigdy nie był. Na mapie są skrupulatnie zaznaczone miasta, góry, rzeki i wyspy. Wszystko z dokładnie podanymi współrzędnymi geograficznymi. Według historyków źródłem wiedzy Ptolemeusza byli jego poprzednicy (m.in. jego nauczyciel - Marios z Tyru), ale również kupcy, żeglarze i legioniści rzymscy, którzy podróżowali po całym imperium.

Zobacz: Super Fokus - STARY, co u ciebie?

Wśród 94 miast jest m.in. Calisia, czyli najpewniej dzisiejszy Kalisz. Ptolemeusz połączył Morze Północne i Bałtyk w jedno, nazywając je Oceanem Germańskim. Na mapie sprzed ponad 1800 lat oznaczone są również Wisła, wyspa Wolin i Zalew Szczeciński.

Największym błędem uczonego jest skala, którą odwzorował na płaskiej mapie. Teren środowej i północnej Europy jest też w wersji Ptolemeusza węższy i bardziej wydłużony. Skorygowaniem tych błędów zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Z dokładnością do 10-20 km zlokalizowali kilkadziesiąt miast na ziemiach polskich i niemieckich.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki