Tabletki PO STOSUNKU są tabletkami wczesnoporonnymi?

2015-01-14 15:45

Tabletki po stosunku ellaOne będą w Polsce dostępne bez recepty. Wzbudza to duże kontrowersje, ponieważ tabletki "dzień po" są uważane za tabletki wczesnoporonne. Jednak czy rzeczywiście mają z nimi cokolwiek wspólnego?

Tabletki po stosunku, nazywane też tabletkami "dzień po" czy 72 godziny po, uważane są za antykoncepcję awaryjną, która zapobiega nieplanowanej ciąży. Tabletki po stosunku mogą być zażywane w przypadku, gdy zawiedzie inna metoda antykoncepcji, np. pęknie prezerwatywa. Nie powinny być traktowane jako codzienna metoda antykoncepcyjna.

Do tej pory tabletki po stosunku były dostępne jedynie na receptę, ale już niedługo będzie można kupić w Polsce ellaOne tabletki po stosunku bez recepty. Fakt ten wywołuje duże kontrowersje w środowiskach katolickich, które uważają tabletki po stosunku za tabletki wczesnoporonne. Ale czy rzeczywiście tabletki "dzień po" mają coś wspólnego z tabletkami wczesnoporonnymi?

Zobacz też: Tabletki po stosunku BEZ RECEPTY w Polsce! Ministerstwo zdecydowało

Tabletki po stosunku: jak działają?

Tabletki po stosunku działają podwójnie. Przyjęte odpowiednio szybko po ryzykownym stosunku utrudniają dostęp plemników do macicy poprzez zagęszczenie śluzu w szyjce macicy. Przyjęte później, w momencie gdy już dojdzie do zapłodnienia, uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.

Tabletki wczesnoporonne mają inne działanie - usuwają zagnieżdżoną już komórkę jajową z macicy. Do poronienia z medycznego punktu widzenia dochodzi bowiem wtedy, gdy obumiera zarodek, który już zdążył zagnieździć się w macicy i zostaje wydalony. Tabletki wczesnoporonne są w Polsce nielegalne.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki