Kobiety po 50-tce powinny unikać tego jedzenia

i

Autor: shutterstock

Na te produkty uważaj

Tych produktów żywieniowych powinny unikać kobiety po 50-tce. Lepiej tego nie jedz, jeżeli nie chcesz pożegnać się z płaskim brzuchem smukłymi biodrami

2023-03-03 13:49

Wraz z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie kaloryczne oraz aktywność fizyczna. Ruszamy się coraz mniej, przez co spalamy mniej kalorii. Co ważne, po 50-tym roku życiu zmniejsza się ogólna wydolność organizmu oraz maleje elastyczność naczyń krwionośnych. W tym czasie warto postawić na zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Sprawdź, jakich produktów unikać w swoje diecie. W innym przypadku dodatkowe kilogramy pojawią się bardzo szybko.

Czego unikać w diecie po 50-tym roku życia? Lista szkodliwych produktów

Wraz z wiekiem nasz organizm się zmienia i nieco spowalnia. Dotyczy to między innymi metabolizmu oraz procesów trawiennych. Dodatkowo przestajemy się dużo ruszać i większość czasu spędzamy siedząc. Zanim przejdziemy do diety i zakazanych produktów po 50-tce to skupmy się na aktywności fizycznej. Jeżeli zdrowie pozwala to lepiej z niej nie rezygnować. Wraz ze stopniem wytrenowania warto codziennie poświęcać czas na ruch. Mogą to być spacery, taniec lub w przypadku osób bardziej zaawansowanych, lekkie treningi cardio.

Zobacz także: Wystrzałowe ćwiczenia na płaski brzuch dla kobiet po 50-tce. Rób to codziennie, a oponka i boczki pójdą w zapomnienie

Pamiętaj także, by dopasować odpowiednią kaloryczność przygotowywanych posiłków. Po 50-tym roku życia spada nasze zapotrzebowanie kaloryczne. W dużym uproszczenie uznaje się, że zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet po 50-tce prezentuje się następująco"

  • 1700 kcal – dla kobiet, które nie są aktywne fizycznie,
  • 2000 kcal – dla kobiet o średnim ruchu fizycznym,
  • 2200-2500 kcal – dla kobiet bardzo aktywnych fizycznie.

Pamiętaj, że są to jedynie szacunkowe wartości. Zapotrzebowanie kaloryczne wylicza się na podstawie wagi, wieku, aktywności fizycznej i innych czynników. Po 50-tce warto jednak zadbać o zdrową o zbilansowaną dietę. Niektóre produkty lepiej wykluczyć ze swojego jadłospisu. Z czego zrezygnować?

Lista produktów żywieniowych, które należy ograniczyć po 50-tce

ALKOHOL

Każdy alkohol powoduje wzmożony wysiłek układu trawiennego. Eksperci są zgodni, nie ma bezpiecznej ilości alkoholu i zdecydowanie lepiej z niego całkowicie zrezygnować. Wraz z wiekiem nasz układ trawienny staje się coraz słabszy i nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie z alkoholem. Dodatkowo, picie napojów wysokoprocentowych ma działanie diuretyczne, czyli prościej mówiąc, moczopędne. W przypadku osób dojrzałych może to prowadzić do szybkiego odwodnienia.  

PRODUKTY PRZETWORZONE

Przetworzona żywność to jedna ze współczesnych plag. Nawet młode i silne organizmu nie zawsze sobie są w stanie z nią poradzić. Regularnie spożywanie przetworzonej żywności może znacząco uszkodzić wątrobę, żołądek oraz trzustkę. Tego rodzaju jedzenie pełne jest chemii, konserwantów oraz sztucznych barwników. 

SÓL

Eksperci coraz częściej biją na alarm w sprawie spożywania soli. Obecnie jemy jej za dużo. Nadmiar soli w diecie osób po 50-tce może powodować problemy z cieśnieniem, a także dodatkowe obciążenie serca, nerek oraz mózgu. Sól także zatrzymuje wodę w organizmie co powoduje nieestetyczne opuchnięcie i przybieranie na wadze. 

CZERWONE MIĘSO

O szkodliwości czerwonego mięsa jest coraz głośniej. Wielu dietetyków jest zdania, że dieta przyszłości będzie opierała się jedynie na produktach roślinnych. W przypadku osób po 50-tce zdecydowanie warto mocno ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa. Szczególnie wołowina, może zwiększać ryzyko powstawania komórek nowotworowych. Jak wynika z badań amerykańskich ekspertów z Instytutu Badań nad Rakiem, codzienne jedzenie produktów mięsnych może powodować wzrost ryzyka zachowania na raka jelita grubego nawet o 72 proc. 

Sonda
Jak dbasz o swoją formę?
Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany