Ułatwienia  dla wielodzietnych

i

Autor: Shutterstock

DOM DEWELOPERZY WNĘTRZA. Ułatwienia dla wielodzietnych

2015-09-24 4:00

Na dopłatę do kredytu w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" mogą liczyć nie tylko osoby kupujące nowe mieszkania, ale także te z rynku wtórnego. Większą niż do tej pory dopłatę dostaną rodziny wielodzietne.

Zmiany weszły w życie na początku miesiąca i można już korzystać z programu na nowych zasadach.

Zyskały rodziny z dziećmi

Podstawowa zmiana dotyczy rodzin wielodzietnych. Dopłata dla nich wynosiła 15 proc. Zgodnie z nowymi przepisami małżeństwa i osoby z dwójką dzieci otrzymają dopłatę w wysokości 20 proc. ceny mieszkania. Jeśli mają więcej dzieci, dopłata ta wzrośnie do 30 procent. Mało tego, jeśli rodzina z dwójką dzieci sięgnie po dopłatę, a w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania przyjdzie na świat ich trzecie bądź kolejne dziecko, będą mogli otrzymać dodatkową 5-procentową dopłatę.Znowelizowana ustawa zwiększa z 50 do 65 m2 powierzchnię mieszkania, od której liczona jest dopłata dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. W ich wypadku nie obowiązuje także warunek "pierwszego mieszkania", a to sprawia, że rodziny wielodzietne będą mogły sięgnąć po dopłatę, zamieniając mieszkania na większe.

Programem dopłat zostanie także objęty rynek wtórny. Powinna ona ucieszyć planujących zakup swojego pierwszego mieszkania w miejscowościach, w których nie ma inwestycji deweloperskich.

Jak kupić mieszkanie

Lokal, który kupujemy, korzystając z programu, nie może być większy niż:

- 75 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,

- jeżeli nabywca wychowuje co najmniej troje dzieci, powierzchnia jest większa: 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu jednorodzinnego.

By otrzymać rządowe wsparcie, na kupno mieszkania czy domu zaciągamy kredyt w jednym z banków, który przystąpił do programu. Ich listę znajdziemy na stronie internetowej: www.bgk.pl. Warunki kredytu:

- musi być z niego sfinansowane co najmniej 50 proc. ceny zakupu nieruchomości,

- zaciągamy go na okres co najmniej 15 lat.

Jakie dofinansowanie

Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

- 10 proc. - dla rodzin bez dzieci,

- 15, 20 i 30 proc. - dla rodzin z dziećmi z kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania (ale nie więcej niż 50 m2) i ogłaszanego przez wojewodów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Kwota ta zmienia się raz na kwartał, a informacje o jej wysokości znajdziemy na stronie internetowej: www.bgk.com.pl. Obecnie wartość średniego wskaźnika przeliczeniowego przyjętego w programie "MDM" dla ustalenia maksymalnej ceny nabycia mieszkania i kwoty dofinansowania wkładu własnego w Warszawie wynosi 5989,38 zł, zaś dla gmin sąsiadujących z Warszawą: 4213,45 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki