Magnolia

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Wiosenna odżywka do magnolii. Olbrzymie i mięsiste kwiaty szybko zakwitną. Każdy będzie chciał sobie zrobić zdjęcie na tle tego pięknego drzewka

2025-03-13 14:00

Magnolie to jedne z najpiękniejszych drzewek i krzewów kwiatowych. Kwitną na wiosnę i wyglądają zjawiskowo. Jednak żeby każdego roku cieszyć się tym widokiem, trzeba odpowiednio o nie dbać. Kluczowe jest nawożenie.

Magnolie w zależności od gatunku (jest ich ponad 200) to drzewa lub krzewy, które zjawiskowo kwitną. Wczesną wiosną pąki rozkwitają już na bezlistnych pędach. Jeśli roślina jest odpowiednio pielęgnowana, obficie kwitnie, jednak zdarza się, że kwiatów pojawia się mało, albo nie ma ich wcale.

Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Niektóre odmiany magnolii potrzebują kilku lat, aby osiągnąć dojrzałość i zacząć kwitnąć. Jeśli roślina była hodowana od nasiona, to na pierwsze kwiaty możemy czekać nawet 10 lat. Młode rośliny skupiają się na rozwoju korzeni i pędów, a kwitnienie schodzi na dalszy plan. Inną przyczyną słabego kwitnienia magnolii może być nieodpowiednie stanowisko. Magnolie preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od silnych wiatrów. Zbyt mało naturalnego światła może ograniczyć kwitnienie. Ponadto magnolie wymagają żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby (pH 5-6). Zbyt ciężkie, gliniaste lub zasadowe podłoże może hamować wzrost i kwitnienie. Sprawdź pH gleby i w razie potrzeby zakwaś ją, np. za pomocą siarki lub kwaśnego torfu. Wzbogać glebę kompostem lub obornikiem, aby poprawić jej strukturę i żyzność.Pamiętaj też, że pąki kwiatowe magnolii są wrażliwe na mróz. Późne przymrozki wiosenne mogą je uszkodzić, uniemożliwiając kwitnienie. Nie zapominaj także o regularnym sprawdzaniu rośliny pod kątem objawów chorób i szkodników. Choroby grzybowe i szkodniki mogą osłabić magnolię i wpłynąć na jej kwitnienie. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin. Magnolie mogą być także wrażliwe na stres środowiskowy — susza, upały, zanieczyszczenie powietrza. Zapewnij roślinie odpowiednie nawodnienie, szczególnie w okresie suszy. Chroń ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zimą zastosuj ściółkowanie.

Jak zmobilizować magnolię do kwitnienia? Zastosuj odpowiedni nawóz

Jeśli mimo spełnienia wszystkich powyższych zasad pielęgnacji twoja magnolia nie kwitnie, sięgnij po odpowiedni nawóz. Pamiętaj jednak, że zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozów może negatywnie wpłynąć na kwitnienie. Nadmiar azotu pobudza wzrost wegetatywny, kosztem kwitnienia. Wiosną zastosuj nawóz dla roślin kwasolubnych, bogaty w fosfor i potas, które sprzyjają kwitnieniu. Jeśli nie chcesz stosować nawozów sklepowych, możesz wykorzystać domowe sposoby. Użyj skórek z bananów. Są bogate w fosfor i potas, które wspomaga kwitnienie. Zakop skórki bananów wokół korzeni rośliny lub przygotuj z nich naturalny nawóz. Wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Taką miksturą podlej magnolie. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie skorupek jaj. Zawierają one wapń, który wspomaga zdrowy rozwój rośliny. Można je zgnieść i posypać wokół podstawy magnolii.

Przycinanie magnolii

Magnolie na ogół nie wymagają regularnego przycinania. Niewłaściwe przeprowadzony zabieg, szczególnie w okresie zawiązywania pąków kwiatowych, może usunąć pąki, uniemożliwiając kwitnienie. Dlatego przycinaj drzewko tylko w razie potrzeby, usuwając suche, uszkodzone lub chore gałęzie. Przycinaj po kwitnieniu, aby nie usunąć pąków kwiatowych na przyszły rok. Zabieg przycinania najlepiej przeprowadzić latem, by roślina miała czas na regenerację przed zimą i ewentualnymi przymrozkami.

ZOBACZ TEŻ: Trawy ozdobne polecane przez ogrodników. Zobacz na zdjęciach i dopasuj do swojego ogrodu

Super Express Google News
Quiz o kwiatach. Test, który sprawdzi, czy Twoja wiedza rozkwitła, czy jednak te rośliny to wciąż tajemniczy ogród
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma czerwone płatki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki