Wyciągnięty środkowy palec Joanny Lichockiej. Co oznacza taki gest?

2020-02-14 10:29 katk
Wyciągnięty środkowy palec Joanny Lichockiej. Co oznacza taki gest?
Autor: East News

Wyciągnięty środkowy palec Joanny Lichockiej podczas czwartkowego głosowania w Sejmie wywołał burzę. Sama posłanka tłumaczy, że nie miała na myśli nic obraźliwego, a jedynie nerwowo przesuwała palcem pod okiem. Sprawdziliśmy, co oznacza wyciągnięty środkowy palec. Czy Lichocka faktycznie nie miała na myśli nic złego?

Czasami niektóre gesty znaczą więcej niż 1000 słów. Zdjęcie Joanny Lichockiej z wczorajszego głosowania w Sejmie, na którym widać jak posłanka pokazuje środkowy palec, w ekspresowym tempie obiegło internet. Sama zainteresowana trafiła na dywanik do prezesa PiS, a na Twitterze zamieściła wpis, w którym tłumaczy, że wyciągając środkowy palec, wcale nie pokazała obraźliwego gestu. - Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie, bo byłam zdenerwowana. Nic więcej, a politycy PO sądzą po sobie - napisała Joanna Lichocka.

Co oznacza wyciągnięty środkowy palec?

To znany wszystkim gest zniewagi. W krajach zachodnich uznawany jest za obraźliwy i wulgarny. Środkowy palec w krajach anglosaskich oznacza "F*ck you", czyli "odp***rz się". Jest jednym z najpopularniejszych niewerbalnych sposobów ubliżenia drugiej osobie. Wyciągnięty środkowy palec znany był już w starożytnym Rzymie, gdzie określano go określany mianem "palca bezczelnego".