Jazda na suwak i korytarz życia OBOWIĄZKOWE! Nowe przepisy wchodzą w życie

2019-12-04 8:37 gk
Jazda na suwak na ulicy Obotryckiej w Szczecinie
Autor: Google Street View

Zmiany w przepisach stają się faktem. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku listopada. Nowe przepisy, które mówią o obowiązku jazdy na suwak i korytarzu życia właśnie wchodzą w życie.

Przepisy dotyczą jednoznacznych zasad zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach. Chodzi o jazdę na suwak, czyli zachowanie się w sytuacji, gdy na drodze kończy się pas ruchu, a także o korytarz życia, czyli tworzenie przestrzeni na drodze dla pojazdów uprzywilejowanych.

Jazda na suwak

Dotychczas jazda na suwak była jedynie zaleceniem, teraz staje się obowiązkowa. Przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Nowelizacja ustawy wprowadza ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Jazda na suwak
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Korytarz życia

Nowelizacja ustawy precyzuje obowiązujące przepisy poprzez dokładne określenie zasad tworzenia wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych. Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom uprzywilejowanym.

Przepisy wchodzą w życie od czwartku, 5 grudnia.

Korytarz życia
Autor: Ministerstwo Infrastruktury
Kierowcy muszą o tym pamiętać! Od 5 grudnia jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Mówi Paweł Grześ z rzeszowskiej drogówki: