Startuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Mnóstwo atrakcji i bezpłatna komunikacja na finał

2019-09-15 7:40 gk
Tramwaj
Autor: Grzegorz Kluczyński

Parada pieszych, liczenie rowerzystów, kino pod chmurką, transportowy eksperyment, warsztaty, spotkania, a także darmowa komunikacja miejska w Międzynarodowym Dniu bez Samochodu - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Szczecina podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpocznie się już w poniedziałek.

Kampania, do której każdego roku przyłącza się kilkaset europejskich miast, ma na celu promocję ekologicznych form transportu. Hasło tegorocznego ETZT to „Chodź z nami!”, a temat przewodni – bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Dlatego w dniach 16-22 września, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, miasto będzie zachęcać szczecinian do poruszania się komunikacją miejską, rowerem lub pieszo.

Większość wydarzeń zaplanowanych w ramach ETZT odbędzie się na placu Orła Białego. Tam codziennie prowadzone będą szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne, stamtąd w poniedziałek wyruszy parada pieszych, a w piątek – wielki przejazd rowerowy. Natomiast w środę spotkają się tam osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”.

Zwieńczeniem tygodniowych atrakcji będzie sobotni festyn na placu, który obecnie w ramach prototypowania jest zamknięty dla ruchu samochodowego oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, obchodzony każdego roku 22 września. W tym dniu na terenie miasta będzie można korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Ma to zachęcić kierowców do przesiadki z samochodu do autobusu lub tramwaju.

Plan Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie:

Codziennie, godz. 12:00 - 18:00, pl. Orła Białego
Działania edukacyjne, praktyczne szkolenia dla rowerzystów w ruchu ulicznym

Poniedziałek

Godz. 18.00, pl. Orła Białego – pl. Armii Krajowej
Parada pieszych

Wtorek

Godz. 07.00 – 09.00 oraz 15.00 – 17.00, pięć punktów na terenie miasta
Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Smog Wars”

Środa

Godz. 15.30, pl. Orła Białego

Szczecin w 15 minut
Jak w praktyce działa zrównoważona mobilność w Szczecinie? Sprawdźmy to. Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie - eksperymencie. O wyznaczonej godzinie wyruszymy z placu Orła Białego w różnych kierunkach, aby po 15 minutach się zatrzymać i w ten sposób wyznaczyć zasięg różnych środków transportu w promieniu 15 minut od placu. Do udziału zapraszamy pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów oraz osoby poruszające się komunikacją miejską.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Rowery kontra samochody”

Czwartek

Godz. 7.00 – 9.00 oraz 15.00-17.00, pięć punktów na terenie miasta:
Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Kto Cię uczył jeździć”

Piątek

Godz. 18.00, pl. Orła Białego:
Wielki przejazd rowerowy

Sobota

Godz. 10.00 – 18.00, pl. Orła Białego oraz kilka punktów w mieście
Wielki finał ETZT w Szczecinie – święto pieszych. W miejscu dawnego parkingu powstanie przestrzeń dla różnych aktywności. Będą artystyczne zabawy rodzinne, miejskie enklawy spokoju i relaksu, a być może i tańce. W różnych częściach miasta zaprosimy mieszkańców, aby na ulicy poczuli się jak u siebie w domu, a zaskakujące punkty – niespodzianki, sprowokują do refleksji na temat jakości życia w mieście.

Niedziela

Międzynarodowy Dzień bez Samochodu – darmowa komunikacja miejska na terenie całego Szczecina