To się w głowie nie mieści

Budowali bunkier na zabytkowym terenie! Szokujące odkrycie w lesie pod Lęborkiem

2022-11-23 16:51

Dwaj młodzi mężczyźni zrobili wykop na terenie grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej pod Lęborkiem, który datowany jest na okres wczesnego średniowiecza. Planowali wybudować tam… bunkier na wypadek zagrożenia. Teraz usłyszą zarzuty nieumyślnego zniszczenia zabytku.

Bunkier w lesie w Krępie Kaszubskiej

Ten widok zszokował policjantów oraz przedstawicieli straży leśnej i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. W lesie na terenie Krępy Kaszubskiej odkryto rozkopany fragment - pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza - wału grodziska wyżynnego. To wpisany do rejestru zabytków trwały, naziemny obiekt archeologiczny, przedstawiający dużą wartość naukową. Niestety, jego struktura najprawdopodobniej została nieodwracalne uszkodzona.

- Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, a także sporządzili oględziny miejsca zdarzenia. Kryminalni na podstawie pracy operacyjnej i zabezpieczonych dowodów ustalili, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie – informuje asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Okazało się, że za zniszczeniem średniowiecznego zabytku stoją dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego w wieku 27 i 25 lat. - Mężczyźni, prawdopodobnie nie mając świadomości, że znajdują się na terenie zabytkowym, samowolnie zrobili na wale grodziska wykop o głębokości około dwóch metrów, bo chcieli wybudować tam… bunkier – dodaje asp. Marta Szałkowska.

Mężczyźni prawdopodobnie odpowiedzą za nieumyślne zniszczenie zabytku. Zgodnie z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, grozi za to kara 2 lat pozbawienia wolności oraz nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

Sonda
Lubisz zwiedzać opuszczone budynki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE