Parada Niepodległości przejdzie przez Gdańsk! [ZAPOWIEDŹ | INFORMATOR]

2019-11-08 9:30 Aleksandra Szocik
Parada Niepodległości
Autor: http://sumgdansk.pl/

Tysiące flag, pieśni patriotyczne i biało-czerwony korowód z marszałkiem Piłsudskim na czele. Tak Gdańsk uczci 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ulicami miasta już po raz 17. przejdzie tradycyjna parada. Pochód wyruszy z Podwala Staromiejskiego o godzinie 9:30.

W poniedziałek (11 listopada) ulicami Gdańska przejdzie Parada Niepodległości, która swój finał będzie miała na Długim Targu. Pochód zacznie się formować już o godzinie 8:30 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Godzinę później rozpocznie się przejście następującymi ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska – pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym- Targ Węglowy – Długa – Długi Targ. Tam też, około godziny 11:15, odśpiewamy Hymn Narodowy i weźmiemy udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Wszystkie grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, ze względów bezpieczeństwa pozostaną na Targu Węglowym, gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności. Uczestnicy Parady otrzymają w tym roku biało-czerwone flagi, kokardy, szaliki i balony. Na trasie pojawią się rekonstruktorzy przebrani za historyczne postaci. Nie zabraknie marszałka Józefa Piłsudskiego, Antoniego Abrahama czy Jana Heweliusza.

Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizowane są imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości”, dający możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, serwujących dania narodowe w specjalnych cenach.

W ostatniej Paradzie wzięło udział ponad 30 tysięcy osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM.