Pasieka Miejska LOTOS. Wyjątkowy projekt społeczny niedaleko Gdańska

i

Autor: Grupy LOTOS Pasieka Miejska LOTOS. Wyjątkowy projekt społeczny niedaleko Gdańska

Pasieka Miejska LOTOS. Wyjątkowy projekt społeczny niedaleko Gdańska

2022-07-29 15:58

Projekt miejskich uli LOTOSU ma służyć ochronie środowiska, a także ekologicznej edukacji pracowników i pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne w okolicach gdańskiego zakładu. Oznacza m. in. poprawę bioróżnorodności w najbliższym sąsiedztwie rafinerii.

W lipcu tego roku pracownicy LOTOSU oraz ich dzieci wzięli udział we wspólnym malowaniu uli. Dadzą one początek "Pasiece Miejskiej LOTOS". Ule stanęły na terenie należącym do Grupy LOTOS, na granicy miejscowości Przejazdowo niedaleko Gdańska. Docelowo, w ulach zamieszka maksymalnie około 800 tys. pszczół. Pszczelarze opiekujący się pasieką wprowadzą do uli owady, które rozpoczną produkcję miodu. – Jeżeli zabraknie pszczół, nie będzie nas. W Grupie LOTOS jesteśmy tego świadomi. Stąd ten projekt – podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy i dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS. 

Projekt społeczny "Pasieka Miejska LOTOS" zakłada rozmieszczenie uli z łagodnie usposobioną rasą pszczół, która występuje na terenie naszego kraju. Przez cały rok owadami będą się opiekować doświadczeni pszczelarze. W ramach projektu przewidziano m.in. konkursy, liczne materiały edukacyjne, a także kreatywne zabawy dla dzieci pracowników LOTOSU. - Szacuje się, że nawet 70 proc. światowego rolnictwa jest uzależnione od pszczół. Ule miejskie wyszły naprzeciw oczekiwaniom firm, które chcą się realizować nie tylko biznesowo, ale również prospołecznie. Są świadome, że z każdym rokiem przybywa terenów pokrytych betonem i ubywa terenów zielonych. Dlatego wspólnie podejmujemy działania, mające na celu zwiększenie liczebności pszczół - dodaje Michał Sobala z firmy BEEUP.PL

W ramach projektu "Pasieki miejskiej LOTOS" zostaną zainstalowane również domki dla tzw. dzikich zapylaczy i innych owadów, w tym dzikich pszczół samotnic. – To niezwykły projekt, ponieważ za sprawą tak małych – ale jakże pożytecznych owadów, łączy kilka pokoleń i będzie dla wielu pokoleń. Tego właśnie chcemy – rzecznik prasowy i dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS.

Pierwsze w 2022 roku miodobranie w pasiece miejskiej w Białymstoku