Sopot planuje wydać ponad milion złotych na wydobycie piasku spod molo. Czy to konieczne?

2019-11-07 14:45 Patryk Rosiński
Piasek zbiera się w okolicach sopockiego molo
Autor: kaboompics/pixabay.com Piasek zbiera się w okolicach sopockiego molo

W okolicach sopockiego molo od kilku lat zbiera się nadmierna ilość piasku, tworząca swego rodzaju wysepki. Jest to jednak zjawisko naturalne. Zdaniem sopockich urzędników występuje, a jego efekty są usuwane, w każdym morskim porcie.

Sopot po raz kolejny przygotowuje się do wydobycia nadmiernej ilości piasku z okolic molo. Do tej pory, we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, takie działania podejmowane były dwukrotnie. Jak się okazuje, są one niezbędne.

- Wydobycie piasku i pogłębienie toru wodnego jest konieczne do tego, by w sposób swobodny i bezpieczny móc poruszać się żaglówkami w okolicach mola - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Posłuchaj dlaczego wydobycie piasku jest konieczne:

Według naukowców wpływ na zbierający się piasek miało mieć wybudowanie mariny. Ona jednak pełni w dużej mierze funkcję ochronną mola. - Dzięki budowie mariny molo chronione jest przed zniszczeniami związanymi z silnym wiatrem - tłumaczy Dyksińska.

Posłuchaj w jaki sposób marina chroni sopocie molo:

Na początku roku ma zostać ogłoszony przetarg na wydobycie piasku, a same prace planowane są na pierwsze tygodnie wiosny.