Zatrucie czadem

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Sześcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych są dzieci!

Dramat w Pomorskiem

Sześcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych są dzieci

2022-12-16 8:02

Sześć osób zostało przewiezionych do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych są dwie osoby dorosłe i czworo dzieci, z których najmłodsze ma 4 lata. Czad ulatniał się w domu jednorodzinnym we wsi Rokitnica (woj. pomorskie). Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem. Każdego roku czad zbiera śmiertelne żniwo.

Rokitnica. Sześcioosobowa rodzina zatruła się czadem. Trafili do szpitala na obserwację

Zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla służby otrzymały w piątek (16.12) około godz. 5:56. Czad ulatniał się w domu jednorodzinnym we wsi Rokitnica w powiecie gminie Pruszcz Gdański. - Po przebadaniu na miejscu zdarzenia 6 osób zostanie zabranych na obserwację do szpitala - przekazał PAP bryg. Łukasz Płusa, oficer prasowy KW PSP w Gdańsku. Wśród poszkodowanych są dwie osoby dorosłe oraz czworo dzieci. Najmłodsze z nich ma 4 lata, najstarsze 17. Dwoje z poszkodowanych to 14- i 15-latkowie. 

Tlenek węgla - cichy zabójca

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w Warszawie?
Tlenek węgla - kiedy powstaje? Jakie są objawy zatrucia czadem?