UWAGA na BURZE ŚNIEŻNE na Pomorzu! Niezwykle rzadkie zjawisko nadciąga nad Bałtyk!

2021-01-12 11:54 jch
UWAGA na BURZE ŚNIEŻNE na Pomorzu! Niezwykle rzadkie zjawisko nadciąga nad Bałtyk!
Autor: Photo by Zac Durant on Unsplash UWAGA na BURZE ŚNIEŻNE na Pomorzu! Niezwykle rzadkie zjawisko nadciąga nad Bałtyk!

UWAGA na BURZE ŚNIEŻNE na Pomorzu! Niezwykle rzadkie zjawisko nadciąga nad Bałtyk! IMGW ostrzega, że w nocy z wtorku na środę oraz w środę na wybrzeżu możliwe są śnieżne burze. - Wszystko przez adwekcję zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego - wyjaśniają meteorolodzy IMGW. - Burze przyniosą przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem oraz porywisty wiatr.

Spadnie też sporo śniegu. Na Pomorzu jest możliwy przyrost porywy śnieżnej o około 5 cm, lokalnie do nawet 10 cm.

Janusz Zieliński (IMGW) w swoim artykule pt. "Burza śnieżna w Polsce? Spektakularna, groźna i niezwykle rzadka" zwraca uwagę, że "W chłodnej porze roku burze są zjawiskiem wyjątkowym. Zdarzają się jednak sytuacje pogodowe na tyle dynamiczne, że sprzyjają rozwojowi silnie rozbudowanych chmur Cumulonimbus i wystąpieniu wyładowań atmosferycznych również zimą." 

Czytaj też: EKSTRA PENSJA: 5 000 zł miesięcznie przez 20 lat. Główna wygrana w Gdańsku

Aktualnie całe woj. pomorskie jest objęte ostrzeżeniem pierwszego stopnia. IMGW ostrzega mieszkańców tego regionu przed oblodzeniem. "Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, jedynie nad samym morzem około 0°C, przy gruncie od -6°C do -3°C." - czytamy w komunikacie IMGW.

Czytaj też: Spektakularne i NIEZWYKLE GROŹNE zjawisko pogodowe już tej nocy w Polsce! Uważajcie! [PROGNOZA POGODY]

Z kolei od środy rano aż do czwartku będzie obowiązywać ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. "Prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej do około 10 cm" - ostrzega IMGW.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia."

Do Polski zmierza tzw. "bestia ze wschodu", która przyniesie ze sobą siarczysty mróz. Nadejście "bestii ze wschodu" na początku 2021 roku przewidział meteorolog z serwisu pogodowego mkWeather.com. W najnowszym raporcie pogodowym udostępnionym na portalu czytamy, że "Syberyjska zima uderzy w Europie Środkowej z pełną mocą między piątkiem, a poniedziałkiem (15.01 - 18.01), kiedy syberyjskie powietrze będzie płynąć daleko na zachód". Czytaj więcej tutaj: Bestia ze wschodu coraz BLIŻEJ. Wiemy, kiedy uderzy na Podlasie

Zobacz zdjęcia: Zima stulecia w Polsce 1979 rok

Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?