Bądźmy na czasie – pijmy warszawską kranówkę

i

Autor: mat. partnera Bądźmy na czasie – pijmy warszawską kranówkę

Bądźmy na czasie – pijmy warszawską kranówkę

2021-03-23 16:30

Wodociągi Warszawskie każdego dnia dostarczają 2,5 mln mieszkańców stołecznej aglomeracji ponad 330 mln litrów wody zdatnej do picia prosto z kranu. Jej wysoką jakość zawdzięczamy wieloetapowemu uzdatnianiu, które trwa nawet 50 godzin.

Wisła od wieków jest głównym źródłem wody pitnej dla Warszawy. Obecnie to właśnie z tej rzeki pochodzi 70 proc. wody dostarczanej codziennie miastu. MPWiK pobiera ją spod dna Wisły za pomocą specjalnych perforowanych rur zwanych drenami, które znajdują się między innymi w rejonie Grubej Kaśki. Ten unikalny sposób ujmowania sprawia, że woda przesączająca się przez kolejne warstwy wiślanego dna, jest już wstępnie przefiltrowana. Jest to jednak dopiero początek jej drogi do kranów mieszkańców.

Smak ma znaczenie

W ciągu ostatnich kilkunastu lat MPWiK gruntownie zmodernizowało procesy technologiczne stosowane w zakładach uzdatniania wody. Dziś w Warszawie działają wodociągi na miarę XXI wieku. Wdrożone zostały najnowsze zdobycze współczesnej technologii jak ozonowanie i filtracja z wykorzystaniem węgla aktywnego, dzięki którym z wody usuwanie są zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Procesy te zasługują na szczególną uwagę, bo dzięki nim znacząco poprawiły się walory smakowe warszawskiej kranówki. Mało kto wie, że w MPWiK pracują wyspecjalizowani laboranci, którzy każdego dnia, oprócz badań jakości i składu wody, testują ją właśnie pod względem smaku i zapachu. Ich codzienna praca przypomina więc czynności, jakie wykonują sommelierzy – znawcy win.

Mineralizacja ważna dla organizmu

Zaawansowane technologie gwarantują, że parametry dostarczanej mieszkańcom wody są zgodne z surowymi normami obowiązującymi w Europie i z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Zatem warszawska kranówka spełnia dokładnie te same wymagania jakościowe, co kranówka w innych dużych miastach europejskich. Warto więc zmieniać przyzwyczajenia i po prostu przekonać się, że szklanka zimnej wody prosto z kranu smakuje wyśmienicie! Co więcej, kranówka jest źródłem wielu cennych składników mineralnych, jak wapń i magnez. Średnia ogólna mineralizacja wody dostarczanej przez MPWiK w roku 2020 wyniosła od około 400 do ponad 500 mg/l. Ponadto, wybierając kranówkę chronimy środowisko – ograniczamy plastikowe śmieci.

Pamiętaj:

Woda, którą uzdatnia MPWiK jest codziennie badana przez akredytowane laboratoria i pozostaje pod stałym nadzorem Sanepidu. Jej parametry są kontrolowane także w sieci wodociągowej, którą płynie do mieszkańców. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, Wodociągi Warszawskie odpowiadają za jakość zimnej wody dostarczonej do głównego wodomierza. Na zmianę jej smaku, zapachu czy barwy może mieć wpływ stan instalacji wewnętrznej w budynku, o którą musi zadbać właściciel lub administrator. Aby mieszkańcy mogli na co dzień korzystać ze smacznej i czystej wody w kranie, przypominamy, że wewnętrzna instalacja wodociągowa powinna być regularnie płukana i czyszczona, a w razie konieczności po prostu wymieniana.

Artykuł sponsorowany

Bądźmy na czasie – pijmy warszawską kranówkę

i

Autor: mat. partnera Bądźmy na czasie – pijmy warszawską kranówkę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki