Grali od 1925 roku!

Orkiestra Tramwajów Warszawskich nie dotrwała 100-lecia. Wszyscy dostali wypowiedzenia

2023-05-15 12:21

Orkiestra dęta Tramwajów Warszawskich za dwa lata kończyłaby 100 lat. Wszystko wskazuje na to, że nie dotrwa jubileuszu. Na początku tego roku wszyscy muzycy mieli dostać wypowiedzenia. Są jednak plany na reaktywację orkiestry, jednak z zupełnie nowych członków.

Orkiestra Tramwajów Warszawskich przestaje istnieć

Orkiestra Dęta Tramwajów Warszawskich powstała w 1925 roku. Założył ją ślusarz warsztatów wagonowych Wincenty Szlędak. Przez dziesiątki lat zespół aż 60 muzyków koncertował w hali tramwajowej przy ul. Młynarskiej, grał na dużych uroczystościach spółki, pogrzebach pracowników i innych ważnych wydarzeniach. Dziennikarze gazety Wyborczej poinformowali w ubiegły czwartek, 11 maja, że wszyscy muzycy dostali wypowiedzenia i orkiestra przestała istnieć. Stało się to, na dwa lata przed wielkim jubileuszem 100-lecia formacji. O komentarz do tych doniesień poprosiliśmy rzecznika Tramwajów Warszawskich, który wytłumaczył, że obecna sytuacja jest wynikiem zmian, które zachodziły przez ostatnie lata.

- Z orkiestry w naturalny sposób odchodzili tramwajarze i zastępowali ich zawodowi muzycy z innych zespołów. Nie byli związani ze spółką w sposób zawodowy. Ostatnim z tramwajarzy był pan Mundek, który był emerytowanym pracownikiem. Opiekował się orkiestrą. Z chwilą jego śmierci w składzie orkiestry nie został ani jeden tramwajarz – tłumaczy Maciej Dutkiewicz. Czas, kiedy w orkiestrze grali pracownicy to czasy międzywojenne i do lat 60. Pracowników etatowych tramwajów było pięciu czyli niespełna 15 procent składu. - Z kolejnymi latami ubywali aż został jeden – jej gospodarz – dodaje rzecznik TW.

Jest szansa na reaktywację

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przez ostatnie kilka lat w orkiestrze TW dochodziło do różnych nieprzyjemnych sytuacji i incydentów. Współpraca muzyków ze spółką się pogarszała. Stąd wypowiedzenia dla muzyków. Maciej Dutkiewicz jednak uspokaja i zapowiada reaktywację orkiestry. - Wracamy do przedwojennych tradycji, gdy w orkiestrę byli zaangażowani tramwajarze. Nie jest to łatwe, ale znaleźliśmy pracownika, który jest dyrygentem, aranżerem i muzykiem. Szukamy kolejnych pracowników-muzyków. Marka orkiestry Tramwajów Warszawskich istnieje od 1925 roku i będzie istnieć. Zmienia się jej model funkcjonowania, ale w dalszym ciągu będą koncerty pod tą marką. Nie wyobrażamy sobie zerwania z tradycją – zapewnił rzecznik spółki.

Sonda
Czy lubisz podróżować tramwajem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki