Pasażerowie kolei wściekli. Przez rok nie dojadą pociągiem do centrum Warszawy!

i

Autor: Artur Hojny

Ważne informacje

Pasażerowie kolei wściekli. Przez rok nie dojadą pociągiem do centrum Warszawy!

2023-09-04 13:18

Remont Warszawy Zachodniej znów daje w kość pasażerom. Podróżujący Warszawską Koleją Dojazdową od niedzieli, 3 września, mają niemały problem - pociągi dojeżdżają tylko do stacji Warszawa Reduta Ordona. By dostać się do centrum miasta, trzeba korzystać z komunikacji zastępczej. I tak aż do lipca przyszłego roku!

Ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów WKD

Od niedzieli (3 września) obowiązuje nowy rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pociągi kursują w relacjach: Grodzisk Mazowiecki Radońska – Warszawa Reduta Ordona oraz Podkowa Leśna Główna – Warszawa Reduta Ordona. Oznacza to, że nie dojeżdżają nawet do Śródmieścia!

Utrudnienia, które mają potrwać aż do lipca 2024 roku, związane są z kolejnym etapem remontu Warszawy Zachodniej. Przez prowadzone prace spółka była zmuszona do zamknięcia dwóch torów linii kolejowej WKD na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD.

Pasażerowie, który chcą dostać się do centrum stolicy, zmuszeni są do przesiadki do pojazdów komunikacji zastępczej. Na stacjach Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona mogą przesiąść się do pociągów Kolei Mazowieckich i komunikacji miejskiej.

Komunikacja zastępcza

Od poniedziałku (4 września) kursuje nowa linia autobusowa ZA1 pomiędzy stacjami i przystankami, z których wycofane są pociągi WKD. Co ważne, kursuje ona wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, tj. 5:00-9:30 i 14:30-19:00, co około 20 minut.

Co więcej, by ułatwić podróż pasażerom WKD, autobus linii 158 w dni powszednie w godzinach porannego szczytu przewozowego, tj. 6:00-9:00 kursuje na wydłużonej trasie i spod CH Reduta jedzie na przystanek przesiadkowy PKP WKD Aleje Jerozolimskie, skąd zabiera pasażerów w kierunku Dworca Centralnego, wspomagając linię 127.

Bilety WKD honorowane są również na części tras w autobusach linii:

 • 127, 517, N35, N85: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny
 • 717, 817: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Zachodni
 • 158: na odcinku CH Reduta – Dworzec Centralny, a w dni powszednie w godz. 6:00-9:00 na odcinku PKP WKD Al. Jerozolimskie - Dworzec Centralny
 • 178: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Rondo Zesłańców Syberyjskich
 • 187: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Wawelska
 • 191: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Plac Narutowicza
 • 220: na odcinku WKD Opacz - Ursus - Ratusz

w tramwajach linii:

 • 1: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Plac Zawiszy
 • 7, 9, 25: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Dworzec Centralny

Z kolei w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście honorowane są tylko bilety okresowe WKD. Zaś w pociągach SKM na całym odcinku Pruszków - Warszawa Śródmieście/Warszawa Centralna. Szczegóły dostępne są na wkd.com.pl.

"Podróżni korzystający z zastępczych środków transportu zobowiązani są do podróżowania tą komunikacją na podstawie ważnego biletu WKD" - przypomina Warszawska Kolej Dojazdowa.

W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie, tramwaju, pociągach SKM/KM – pasażerowie rozpoczynający podróż:

 • Środkiem transportu ZTM (WTP) – zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.
 • Pociągiem KM – zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.

W której polskiej miejscowości o nietypowej nazwie powinieneś mieszkać?

Pytanie 1 z 6
Czy w miejscowości, w której mieszkasz żyje Ci się dobrze?