TAXI

i

Autor: Gabi de la torre flickr.com TAXI

Szok!

Pierwszy wyrok dla seksualnego przestępcy z przewozów na aplikację. Dostał karę jak za alimenty

2023-03-10 7:01

W warszawskim sądzie zapadł pierwszy wyrok za gwałt w przewozach na aplikację. Zatrzymany w marcu 2022 r. kierowca zmusił do seksu swoją pasażerkę. Wyrok? 2,5 roku więzienia. Prawie tyle samo można dostać za niepłacenie alimentów. To prawie najniższy możliwy wymiar kary, bo za takie przestępstwo do więzienia można iść nawet na 12 lat.

Warszawa. Zapadł wyrok w sprawie przestępcy seksualnego

Pierwsza o sprawie przełomowego wyroku napisała Gazeta Wyborcza. 19 grudnia 2022 r. sąd po raz pierwszy skazał gwałciciela za kierownicą. 4 września 2021 r. obywatel Algierii zaatakował swoją pasażerkę i zmusił ją do stosunku. Pod koniec marca 2022 r. trafił do aresztu. Teraz zapadł wyrok. – Sąd orzekł bezwzględne pozbawienie wolności dla sprawcy w wymiarze dwóch i pół roku – informuje w rozmowie ze „Stołeczną” Katarzyna Brogosz z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. – Na poczet wymierzonej kary zaliczono okres rzeczywistego pozbawienia wolności od 30 marca 2022 do 19 grudnia 2022 r. – dodaje. Skazany ma też zapłacić pokrzywdzonej 20 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny. 

- Proszę się postawić w sytuacji tej kobiety. Zamówiła przejazd do domu, a została zgwałcona. Czy 2,5 roku oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia, to odpowiednia kara za jej krzywdę? Zdecydowanie nie - mówi posłanka Aleksandra Gajewska z KO. I dodaje: - Mam nadzieję, że ten wyrok nie będzie wskazówką dla sędziów w następnych tego typu sprawach - dodaje posłanka.

Na łamach „Super Expressu” wielokrotnie pisaliśmy o pladze gwałtów w przewozach na aplikację. Dochodzi do nich najczęściej późną nocą, gdy młode kobiety wracają z imprez w centrum miasta do domów. Kursy wielokrotnie kończyły się w ciemnym i odludnym miejscu, gdzie ofiary nie miały szans na ratunek. W sprawie pisaliśmy też o żenującej reakcji policjantki z Woli, która sugerowała ofierze napastowania, że za dużo wypiła, a także o bardzo niskim stopniu wykrywalności sprawców przestępstw seksualnych w Warszawie.

Prokuratury prowadzą dziś aż 32 sprawy dotyczące przestępstw seksualnych popełnianych przez kierowców przewozów na aplikację.

Sonda
Czy jesteś zadowolony/zadowolona z pracy policji?
Nasi Partnerzy polecają